Nowelizacja ustawy o rachunkowości w związku z możliwością tworzenia centrów usług wspólnych
W Dzienniku Ustaw z 28 lipca 2015 r., pod poz. 1045, opublikowano ustawę z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ta wprowadziła zmiany m.in. w ustawie o rachunkowości, ustawie o samorządzie gminnym, powiatowym, województwa czy ustawie o finansach publicznych. Zmiany wprowadzone w art. 4 ust. 5 oraz w art. 11 ust. 2 ustawy o rachunkowości mają na celu dostosowanie przepisów do regulacji wprowadzających centra usług wspólnych.
Jak wynika ze znowelizowanego art. 4 ust. 5 ustawy o rachunkowości, odpowiedzialność za rachunkowość ponosi kierownik jednostki, o ile odrębne przepisy (tu: art. 53 ustawy o finansach publicznych) nie stanowią inaczej. Zatem w przypadku zorganizowania wspólnej obsługi administracyjnej, organizacyjnej i finansowej, odpowiedzialność za rachunkowość jednostek obsługiwanych spoczywa na kierowniku jednostki obsługującej.
Natomiast poprzez znowelizowanie art. 11 ust. 2 ustawy o rachunkowości dopuszczono możliwość powierzenia prowadzenia ksiąg rachunkowych jednostki sektora finansów publicznych innej jednostce sektora finansów publicznych, na zasadach określonych w przepisach odrębnych. Chodzi tu o znowelizowane ustawy ustrojowe samorządu terytorialnego, czyli przepisy określone w nowo dodanym art. 10b ustawy o samorządzie gminnym, art. 6b ustawy o samorządzie powiatowym czy art. 8d ustawy o samorządzie województwa.
Zmiany w przedmiotowym zakresie weszły w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|