Pozostałe najważniejsze zmiany
» Zaliczenie zdarzeń losowych do pozostałych kosztów i przychodów operacyjnych (art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. i)
Usunięto kategorię strat i zysków nadzwyczajnych, pozostawiając ją jedynie dla jednostek sektora bankowego i ubezpieczeniowego. Zatem zdarzenia dotychczas wykazywane osobno jako nadzwyczajne - losowe - po zmianach są kwalifikowane do pozostałych kosztów i przychodów operacyjnych.
» Zmiana dnia, na który przelicza się wielkości wyrażone w euro (art. 3 ust. 3)
Dokonano zmiany terminu przeliczania na walutę polską kwoty przychodów 1.200.000 euro m.in. zobowiązującej do prowadzenia ksiąg rachunkowych, z dnia 30 września na pierwszy dzień roboczy października.
Dokonano także ujednolicenia ww. dnia przeliczania kwot wyrażonych w euro na walutę polską w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Zmiana terminu przeliczania wielkości określonych w euro na walutę polską ma zastosowanie do przychodów osiągniętych już w 2015 r.
» Nowa definicja pojęcia istotności (art. 4 ust. 4a)
Wprowadzono pojęcie (definicję) istotności, zgodnie z którą informację należy uznać za istotną, jeżeli jej pominięcie lub zniekształcenie może wpłynąć na decyzje podejmowane przez użytkowników na podstawie sprawozdań finansowych danej jednostki.
» Skutki zmian zasad (polityki) rachunkowości (art. 8 ust. 2)
Doprecyzowano, iż skutki zmiany przyjętych zasad (polityki) rachunkowości odnosi się na kapitał (fundusz) własny i wykazuje jako zysk (stratę) z lat ubiegłych.
» Zasady odpisywania zakończonych prac rozwojowych (art. 33 ust. 3)
Wydłużono dopuszczalny okres amortyzacji prac rozwojowych, jeśli będzie to uzasadnione długością czerpania korzyści ekonomicznych. Jeśli jednak okresu tego nie da się wiarygodnie oszacować, to okres amortyzacji nie może przekraczać - tak jak wcześniej - 5 lat.
» Nowe zasady amortyzacji wartości firmy (art. 44b ust. 10)
Wartość firmy będzie amortyzowana podobnie jak koszty zakończonych prac rozwojowych w okresie przewidywanego uzyskiwania korzyści ekonomicznych. Przy braku możliwości oszacowania okres amortyzacji nie może przekroczyć 5 lat. Usunięto dotychczasową możliwość amortyzowania wartości firmy w okresie 20 lat.
» Rozszerzono grupę jednostek zobowiązanych do sporządzania sprawozdania z działalności (art. 49)
Obowiązek sporządzenia sprawozdania z działalności rozszerzono o takie spółki jawne i komandytowe, których wszystkimi wspólnikami ponoszącymi nieograniczoną odpowiedzialność są spółki akcyjne, spółki z o.o., spółki komandytowo-akcyjne bądź spółki z innych państw o podobnej do tych spółek formie prawnej. Rozszerzono również zakres prezentowanych w sprawozdaniu informacji (m.in. informacji o udziałach własnych).
» Skonsolidowane sprawozdanie finansowe (art. 3 ust. 1 pkt 36 i 37, 37d, 38, 41, 43, art. 56 ust. 1, 2, 2a, 2b, 4 i 5, art. 57 i art. 59)
Dokonano zmian definicji: m.in. znaczącego wpływu na inną jednostkę, jednostki dominującej, jednostki stowarzyszonej, jednostek powiązanych oraz wprowadzono nową definicję zaangażowania w kapitale. Zmiany dotyczą również możliwości niesporządzania skonsolidowanego sprawozdania finansowego przez mniejsze grupy kapitałowe, biorąc pod uwagę wielkość sumy bilansowej, przychodów oraz zatrudnienia, z uwzględnieniem wyłączeń konsolidacyjnych oraz bez uwzględniania tych wyłączeń.
» Sprawozdanie z płatności na rzecz administracji publicznej (dodano rozdział 6a)
Nowe regulacje określają definicje oraz katalog jednostek zobowiązanych do sporządzania sprawozdania z płatności oraz zasady jego sporządzania. Sprawozdanie to będzie sporządzane na dzień bilansowy, wraz z rocznym sprawozdaniem finansowym, przez duże jednostki działające w przemyśle wydobywczym (np. eksploatujących minerały, ropę czy gaz ziemny) lub zajmujące się wyrębem lasów pierwotnych.
» Badanie sprawozdań finansowych przez biegłego rewidenta (art. 64 ust. 1 pkt 2b, art. 65)
Krajowe instytucje płatnicze i instytucje pieniądza elektronicznego dołączone zostały do katalogu jednostek, których sprawozdania finansowe podlegają obowiązkowi badania przez biegłego rewidenta. Dokonano również zmian w zakresie informacji, jakie biegły rewident powinien przedstawić w pisemnej opinii z badania.
» Sankcje karne (art. 77 i art. 79)
Rozszerzenie stosowania odpowiednich sankcji karnych za niesporządzenie i niezłożenie do KRS sprawozdania z działalności oraz odpowiednich sprawozdań skonsolidowanych i sprawozdania z płatności na rzecz administracji publicznej.
» Zmiana załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości
Obok nowego załącznika nr 5 przewidzianego dla jednostek małych nowelizacja wprowadziła nowe brzmienie załącznika nr 1.
W bilansie dokonano zmian m.in. sposobu prezentacji wybranych pozycji, biorąc pod uwagę:
- powiązania kapitałowe (w aktywach w wierszu A III. "Należności długoterminowe" dopisano nową pozycję "Od pozostałych jednostek, w których jednostka posiada zaangażowanie w kapitale"),
- zasady wykazywania udziałów (akcji) własnych (udziały/akcje własne nie będą prezentowane jak dotychczas w pasywach ze znakiem ujemnym, lecz w aktywach wierszu D. "Udziały (akcje) własne"),
- charakter należnych wpłat na kapitał podstawowy (podobnie jak udziały własne należne wpłaty na kapitał podstawowy nie będą prezentowane w pasywach ze znakiem ujemnym, tylko w dodatkowym wierszu aktywów: C. "Należne wpłaty na kapitał (fundusz) podstawowy").
Natomiast w rachunku zysków i strat m.in. usunięto pozycje: strat i zysków nadzwyczajnych oraz wyniku na operacjach nadzwyczajnych. W przychodach i kosztach finansowych wprowadzono wiersz "Aktualizacja wartości aktywów finansowych". Zarówno w bilansie, jak i RZiS dodano podział ze względu na "zaangażowanie w kapitale".
Zmieniono również m.in. dodatkowe informacje i objaśnienia, wskutek czego zawierać one będą większą niż dotychczas ilość informacji.
UWAGA! Sprawozdania finansowe za 2015 r. mogą być sporządzone zarówno według starego załącznika nr 1, jak i według nowych czy zmienionych załączników, w tym nr 1,4 i 5.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|