Od 2016 r. nie ma już obowiązku korygowania kosztów na skutek nieterminowej zapłaty zobowiązania
W Dzienniku Ustaw z 18 sierpnia 2015 r., pod poz. 1197, opublikowano ustawę z dnia 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw. Mocą tej ustawy zostały m.in. uchylone przepisy art. 15b ustawy o PDOP i art. 24d ustawy o PDOF. To oznacza, że od 2016 r. nie ma już obowiązku korygowania kosztów uzyskania przychodów o wartość niezapłaconych zobowiązań.
Z art. 15b ustawy o PDOP i art. 24d ustawy o PDOF, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2015 r., wynika m.in., że w przypadku zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty wynikającej z faktury/rachunku (umowy albo innego dokumentu, jeśli nie istniał obowiązek wystawienia faktury/rachunku) i nieuregulowania tej kwoty w terminie 30 dni od daty upływu terminu płatności, podatnik jest obowiązany do zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów o kwotę wynikającą z tych dokumentów. Jeśli termin płatności jest dłuższy niż 60 dni, zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów o ww. kwotę dokonuje się z upływem 90 dni od daty zaliczenia jej do tych kosztów, o ile nie została ona uregulowana w tym terminie. Przedmiotowego zmniejszenia dokonywało się w miesiącu, w którym upływają powyższe terminy. Gdy po dokonaniu tego zmniejszenia zobowiązanie zostało uregulowane, w miesiącu uregulowania tego zobowiązania podatnik odpowiednio zwiększa koszty uzyskania przychodów o kwotę dokonanego zmniejszenia.
Ww. przepisy obowiązywały od 1 stycznia 2013 r. i od samego początku były krytykowane, wzbudzały wiele kontrowersji, o czym wielokrotnie pisaliśmy na łamach naszych czasopism.
UWAGA! Do podatników, którzy przed wejściem w życie ww. ustawy nowelizującej dokonali zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów albo zwiększenia przychodów, stosuje się przepisy o przeciwdziałaniu zatorom płatniczym w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2016 r., w zakresie możliwości zwiększenia kosztów uzyskania przychodów.
To oznacza, że jeżeli podatnicy w 2015 r. zmniejszyli koszty uzyskania przychodów o wartość niezapłaconego zobowiązania, a w 2016 r. uregulują to zobowiązanie, to będą mogli "powrotnie" zwiększyć koszty uzyskania przychodów.
Wspomnijmy, że uchylenie ww. regulacji zostało dokonane za sprawą prezydenckiego projektu. W uzasadnieniu do tego projektu wskazano, że podstawowym celem ww. przepisów o przeciwdziałaniu zatorom płatniczym było wprowadzenie ułatwień dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Mechanizm tzw. korekty kosztów miał przyczyniać się do likwidacji zatorów płatniczych i poprawy sytuacji finansowej przedsiębiorców. Jednak rozwiązanie to nie spełniło swojej funkcji, prowadzenie stosownych rozliczeń wiązało się bowiem z dodatkowymi obowiązkami o charakterze instrumentalnym, generując dodatkowe koszty dla przedsiębiorców. Przepisy, które w założeniu miały pomóc najmniejszym i najsłabszym podmiotom na rynku, de facto im zaszkodziły. Skomplikowały one system rozliczeń i zwiększyły obciążenia administracyjne w firmach, w szczególności małych, gdzie wdrożenie dodatkowych rozwiązań technicznych zwiększyło koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Poza tym, jak wskazano w ww. projekcie, zagraniczne przedsiębiorstwa mające siedzibę poza Polską nie mają obowiązku respektowania polskich przepisów dotyczących tzw. korekty kosztów; wprowadzane regulacje w istocie dotyczyły tylko polskich przedsiębiorców (firm będących podatnikami podatku dochodowego w Polsce).
Ustawa uchylająca przepisy o korekcie kosztów w związku z niezapłaconymi zobowiązaniami weszła w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|