ZUS za pracownika oddelegowanego za granicę
W 2016 r. prognozowane przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej, zgodnie z projektem ustawy budżetowej na 2016 r., wynosi 4.055 zł. Wraz ze wzrostem tego wynagrodzenia podwyższeniu uległa najniższa podstawa wymiaru składek ubezpieczeniowych dla pracowników zatrudnionych za granicą u polskich pracodawców.
Dla takich pracowników (tak jak dla wszystkich osób zatrudnionych na etacie) podstawę wymiaru składek społecznych stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Z podstawy tej wyłączona jest jednak część ich wynagrodzenia, która odpowiada równowartości diety przysługującej z tytułu zagranicznych podróży służbowych, za każdy dzień pobytu za granicą.
Ustalona w taki sposób podstawa wymiaru składek społecznych pracowników delegowanych nie może być niższa od kwoty przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy. Taka zasada ustalania podstawy wymiaru składek społecznych pracowników oddelegowanych do pracy za granicę wynika z § 2 ust. 1 pkt 16 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
UWAGA! W wyroku z dnia 28 października 2015 r., sygn. akt SK 9/14 Trybunał Konstytucyjny uznał, że § 2 ust. 1 pkt 16 ww. rozporządzenia składkowego wykracza poza upoważnienie ustawowe. W sytuacji bowiem, gdy przychód pracownika zatrudnionego za granicą u polskiego pracodawcy jest niższy niż kwota przeciętnego wynagrodzenia, wprowadza on taką modyfikację podstawy wymiaru składek, że w rezultacie będzie ona wyższa niż kwota przychodu uzyskana przez pracownika. Prowadzi to do obciążenia pracowników i pracodawców kosztami podwyższonej składki na ubezpieczenia społeczne i z tego względu stanowi ingerencję w prawo własności. Taka ingerencja nie spełnia formalnych wymogów ograniczenia prawa własności, ponieważ nie została dokonana w ustawie, ale wynika z przepisów rozporządzenia wydanych z przekroczeniem granic upoważnienia ustawowego. Dlatego TK stwierdził, że § 2 ust. 1 pkt 16 rozporządzenia oznacza niedopuszczalne ograniczenie prawa własności chronionego w art. 64 Konstytucji.
Termin utraty mocy obowiązującej § 2 ust. 1 pkt 16 rozporządzenia w zaskarżonym zakresie Trybunał odroczył jednak o 12 miesięcy, licząc od dnia ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw. Wyrok został ogłoszony w Dzienniku Ustaw z dnia 5 listopada 2015 r., pod poz. 1808. Oznacza to, że przepis § 2 ust. 1 pkt 16 rozporządzenia składkowego utraci moc obowiązującą z dniem 5 listopada 2016 r. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|