Dobrowolne ubezpieczenia
Zasadniczo ubezpieczenia emerytalne i rentowe mają charakter obowiązkowy. Pewna grupa osób może im podlegać w sposób dobrowolny na podstawie art. 7 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z tym przepisem, prawo do dobrowolnego objęcia ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi przysługuje osobie, która nie spełnia warunków do objęcia nimi obowiązkowo. Wśród uprawnionych są przykładowo osoby wykonujące umowę o dzieło. Samodzielna umowa o dzieło nie została bowiem wymieniona w art. 6 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych jako tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.
Ponadto do grona takich osób należą m.in. studenci, którzy przed ukończeniem 26 lat wykonują umowę zlecenia, a także osoby niepracujące. Może do nich przystąpić na zasadzie dobrowolności również osoba, która zawiesiła wykonywanie działalności gospodarczej i w okresie tej przerwy nie podlega im obowiązkowo z innego tytułu. Wówczas osoby takie nie podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu ani chorobowemu.
Osoby, które zgłosiły się do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, muszą same (w całości z własnych środków) finansować składki na te ubezpieczenia. Naliczają je od podstawy wymiaru, którą stanowi zadeklarowana kwota. Nie powinna ona jednak być niższa niż kwota minimalnego wynagrodzenia, czyli w 2016 r. - nie niższa niż 1.850 zł.
Wyliczone od tej podstawy wymiaru kwoty składek na te ubezpieczenia wykazuje się w deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA. Opłaca się je za dany miesiąc w terminie do 10. dnia następnego miesiąca.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|