Finansowe wsparcie na zatrudnienie młodych bezrobotnych w latach 2016-2018
Od 1 stycznia 2016 r. pracodawcy, którzy zdecydują się na zatrudnienie młodych bezrobotnych, mogą uzyskać wsparcie na ten cel z Funduszu Pracy. Stosownie do "nowego" art. 150f ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2015 r. poz. 149 ze zm.), dodanego ustawą z dnia 25 września 2015 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. poz. 1814), dalej zwaną nowelą, starosta może zawrzeć umowę, na podstawie której zrefunduje pracodawcy lub przedsiębiorcy przez okres 12 miesięcy część kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne skierowanych bezrobotnych do 30. roku życia.
Jak wynika z uzasadnienia do noweli ten nowy instrument z zakresu przeciwdziałania bezrobociu ma zapobiegać trudnej sytuacji osób młodych na rynku pracy, w tym ułatwić ich wejście na ten rynek oraz utrzymanie się na nim. Zakłada się, że finansowe wsparcie przedsiębiorców będzie zachętą do zatrudniania tych osób w ramach stosunku pracy, jednocześnie ograniczając umowy tzw. "śmieciowe". Zadanie będzie jednak limitowane według kilku kryteriów, w tym stopy i struktury bezrobocia w powiecie, a zatem pracodawcy nie powinni zwlekać z podjęciem decyzji w tej sprawie. Refundacja będzie bowiem przyznawana na ich wniosek.
Przyznanie dofinansowania przewidzianego w noweli jest oparte jedynie o kryterium wieku. Umowy mogą być zawierane w okresie od 1 stycznia 2016 r. do 31 grudnia 2017 r., co z racji maksymalnego okresu dofinansowania oznacza, że będzie można je uzyskać także w 2018 r.
WAŻNE: Starosta nie zawrze umowy o refundację części kosztów zatrudnienia bezrobotnego do 30. roku życia, jeżeli w okresie ostatnich 6 miesięcy przed złożeniem wniosku pracodawca zmniejszał zatrudnienie z przyczyn dotyczących zakładu pracy.
Pracodawca, który skorzysta z omawianego instrumentu, będzie musiał utrzymać zatrudnienie bezrobotnego przez okres przyznanej refundacji oraz 12 miesięcy po jego zakończeniu. Niewywiązanie się z tego warunku będzie obligowało do proporcjonalnego zwrotu pomocy z odsetkami ustawowymi naliczonymi od dnia otrzymania refundacji za pierwszy miesiąc. Jeżeli umowę rozwiąże pracownik, bądź zostanie on zwolniony "dyscyplinarnie" lub umowa między stronami wygaśnie, starosta skieruje na dane stanowisko innego bezrobotnego. Gdy nie będzie to możliwe pracodawca będzie zwolniony z obowiązku zwrotu refundacji.
UWAGA! Wysokość dofinansowania będzie uprzednio uzgadniana i nie będzie mogła przekraczać kwoty ustalonej jako iloczyn liczby zatrudnionych skierowanych bezrobotnych w miesiącu oraz kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującej w ostatnim dniu zatrudnienia każdego rozliczanego miesiąca i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanego wynagrodzenia. Pomoc w omawianej formie będzie udzielana zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|