Nowe limity zatrudnienia na czas określony
W aktualnym stanie prawnym przepisy prawa pracy nie przewidują limitu czasowego zatrudniania na podstawie umowy lub umów na czas określony. Obowiązuje jedynie art. 251 K.p., zgodnie z którym w razie zawarcia dwóch umów na czas określony przez te same strony, trzecia umowa tego typu przekształca się w umowę na czas nieokreślony, jeżeli między umowami nie było przerwy dłuższej niż 1 miesiąc. Od 22 lutego 2016 r. zaczną obowiązywać zupełnie nowe ograniczenia w zakresie zatrudniania na podstawie umowy lub umów na czas określony, tzw. limit "33 i 3". Oznacza on, że zatrudnienie na podstawie umowy lub umów na czas określony między tymi samymi stronami nie będzie mogło trwać dłużej niż 33 miesiące, a liczba tych umów nie będzie mogła przekroczyć 3. Nowe przepisy przewidują jednak wyjątki od powyższych limitów. Nie będą one obowiązywały w razie zawarcia umowy na czas określony:
- w celu zastępstwa innego pracownika lub do wykonywania prac dorywczych czy sezonowych,
- na okres kadencji,
- w przypadku, gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie.
Co do ostatniej przesłanki - obiektywnych przyczyn leżących po stronie pracodawcy - to przepisy ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. nie precyzują, co należy rozumieć pod pojęciem tych przyczyn. Wprowadzają jedynie wymóg umieszczenia w umowie o pracę na czas określony zawieranej z pominięciem limitu, wzmianki wskazującej przesłankę, która na to pozwoliła (patrz przykład umowy w pkt. 1.4.).
Konsekwencje przekroczenia limitów "33 i 3"
Jeżeli praca na podstawie umowy lub umów na czas określony między tymi samymi stronami będzie przekraczać 33 miesiące lub jeżeli liczba zawartych umów będzie większa niż 3, od:
zatrudnienie pracownika będzie traktowane jako zawarte na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Skutek przekształcenia zatrudnienia w bezterminowe następuje z mocy samego prawa, bez potrzeby zawierania aneksu do umowy, czy innych pisemnych oświadczeń w tej sprawie. |
Tak jak dotychczas, uzgodnienie między stronami w trakcie trwania umowy na czas określony dłuższego okresu wykonywania pracy na podstawie tej umowy, nie pomoże pracodawcy w uniknięciu ograniczeń zatrudniania terminowego. Po zmianie przepisów zawarcie aneksu do umowy na czas określony, przedłużającego czas jej trwania, będzie traktowane jako zawarcie, od dnia następującego po dniu, w którym miało nastąpić rozwiązanie umowy zgodnie z jej pierwotnym terminem, nowej umowy o pracę na czas określony.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|