Zmiany dotyczące opodatkowania przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych
W Dzienniku Ustaw z 24 lutego 2015 r., pod poz. 251, opublikowano ustawę z dnia 16 stycznia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy - Ordynacja podatkowa. Ustawa ta głównie wprowadza kompleksowe regulacje dotyczące opodatkowania PIT przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych przez podatnika źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych ("nowe" art. 25b-25g ustawy o PDOF). Jest ona wynikiem wykonania dwóch orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego: z 29 lipca 2014 r., sygn. akt P 49/13 i z 18 lipca 2013 r., sygn. akt SK 18/09.
Źródła ujawnione, ale przychody wykazane w nieprawidłowej wysokości
Za przychody, które nie mają pokrycia w ujawnionych źródłach, uważa się przychody ze źródeł wskazanych przez podatnika, ujawnione w nieprawidłowej wysokości.
Przykład
Podatnik prowadzi indywidualną działalność gospodarczą - zakład krawiecki. Nie zatrudnia pracowników, a zakład otwarty jest 2 razy w tygodniu. Z tej działalności podatnik wykazuje przychody w wysokości 100.000 zł dziennie. Uzyskiwanie tak wysokich przychodów jest jednak niewiarygodne. Jeżeli podatnik nie będzie posiadał żadnych dokumentów potwierdzających uzyskanie takich przychodów, mogą być one przez organ podatkowy uznane za przychody z ujawnionego źródła, ale ujawnione w nieprawidłowej wysokości. |
Źródła nieujawnione
Z kolei przychodami ze źródeł nieujawnionych są przychody ze źródeł niewskazanych przez podatnika i nieustalonych przez organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej.
Przykład
Załóżmy, że pan X zakupi luksusowy apartament. Pan X nigdzie nie pracuje i nie wykazuje żadnych przychodów. Załóżmy dalej, że organ podatkowy wezwie pana X do złożenia wyjaśnień, skąd miał pieniądze na zakup tego apartamentu, ale nie wskaże on żadnego źródła, które pozwoliłoby na sfinansowanie takiego zakupu. Przychody pana X mogą być uznane za przychody ze źródeł nieujawnionych. |
Ustalenie wysokości przychodów
Wysokość przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych ustala się w wysokości odpowiadającej nadwyżce wydatku nad przychodami (dochodami) opodatkowanymi lub przychodami (dochodami) nieopodatkowanymi, uzyskanymi przed poniesieniem tego wydatku. Co należy rozumieć pod pojęciem "wydatku", "przychodu (dochodu) opodatkowanego" i "przychodu (dochodu) nieopodatkowanego", określa art. 25b ust. 2-5 ustawy o PDOF.
Przez wydatek rozumie się wartość zgromadzonego w roku podatkowym mienia (nieruchomości, papiery wartościowe, środki finansowe, itp.) lub wysokość wydatkowanych w danym roku podatkowym środków, w przypadku gdy nie jest możliwe ustalenie roku podatkowego, w którym zgromadzono te środki.
Za przychody (dochody) opodatkowane uznaje się natomiast wartości pozostające w dyspozycji podatnika przed poniesieniem wydatku, spełniające łącznie następujące warunki:
1) ich pochodzenie zostanie ustalone co do tytułu, kwoty i okresu uzyskania,
2) jest możliwe określenie lub ustalenie zobowiązania podatkowego w odniesieniu do wartości, które mają wpływ na ustalenie takiego zobowiązania, albo zobowiązanie takie zostało określone lub ustalone, albo zostały zgłoszone do opodatkowania.
Z kolei za przychody (dochody) nieopodatkowane uznaje się wartości pozostające w dyspozycji podatnika przed poniesieniem wydatku, których pochodzenie zostało ustalone co do tytułu, kwoty i okresu uzyskania, oraz które:
- były wolne od podatku, zwolnione od opodatkowania lub nie podlegały opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o PDOF lub przepisów odrębnych ustaw albo
- były objęte obowiązkiem podatkowym w zakresie właściwego podatku, jednak zobowiązanie podatkowe nie powstało albo wygasło wskutek zaniechania poboru podatku, umorzenia zaległości podatkowej, zwolnienia z obowiązku zapłaty podatku lub przedawnienia.
Warto zauważyć, że przychody (dochody) opodatkowane lub nieopodatkowane, którymi podatnik pokryje wydatek, muszą pozostawać w dyspozycji podatnika przed poniesieniem ww. wydatku. Podatnik nie będzie mógł pokryć wydatku poniesionego np. w styczniu danego roku podatkowego przychodem (dochodem) opodatkowanym lub nieopodatkowanym uzyskanym np. w lipcu tego roku.
Podstawa opodatkowania i wysokość podatku
Jeżeli podatnik nie udowodni pochodzenia pieniędzy, którymi sfinansował wydatki, od przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych zapłaci zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 75% podstawy opodatkowania (taka sama stawka obowiązywała przed 1 stycznia 2016 r.). Zgodnie z "nowym" art. 25d ustawy o PDOF, podstawę opodatkowania ww. przychodów stanowi w roku podatkowym przychód odpowiadający kwocie nadwyżki wydatku nad przychodami (dochodami) opodatkowanymi lub przychodami (dochodami) nieopodatkowanymi. Jeżeli w roku podatkowym wystąpi więcej niż jedna nadwyżka, to podstawą opodatkowania będzie suma tych przychodów odpowiadających kwocie takich nadwyżek.
UWAGA! Co do zasady, ciężar udowodnienia źródła przychodów (dochodów) spoczywa na podatnikach. To oni zatem muszą udowodnić, skąd wzięli pieniądze na poczynione wydatki (np. na zakup nieruchomości). Nie będzie to konieczne jedynie w przypadku, gdy przychody (dochody) uzyskiwane przez podatnika będą znane organowi lub będą one możliwe do ustalenia przez organ (np. na podstawie posiadanych ewidencji, rejestrów, itp.).
Podstawę opodatkowania przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych ustala właściwy organ podatkowy lub właściwy organ kontroli skarbowej w drodze decyzji. Decyzja ta będzie dotyczyła roku podatkowego, w którym wystąpiła nadwyżka (nadwyżki) wydatków nad przychodami.
Nie zawsze jednak znajdzie zastosowanie ww. "karny" podatek. Jeżeli bowiem w trakcie postępowania podatkowego albo postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej źródło przychodów i ich wysokość zostanie ujawniona, przychody te będą opodatkowane podatkiem właściwym dla danego źródła przychodów.
Przykład
Podatnik kupił nieruchomość. Załóżmy, że w trakcie postępowania kontrolnego podatnik wyjaśni, że wydatek ten sfinansował w części z przychodów z najmu prywatnego, których wcześniej nie opodatkowywał. Podatnik okazał umowę najmu i potwierdzenia otrzymywanych wpłat. Na podstawie tych dokumentów możliwe było ustalenie wysokości przychodów z tego tytułu. Do takich "ujawnionych" przychodów nie znajdzie zastosowania 75% podatek - przychody te będą opodatkowane według zasad właściwych dla najmu. |
Natomiast na mocy przepisu przejściowego (art. 4 ustawy nowelizującej), w okresie od dnia 28 lutego 2015 r. do dnia 31 grudnia 2015 r., zobowiązanie podatkowe z tytułu opodatkowania dochodu nieznajdującego pokrycia w ujawnionych źródłach przychodów lub pochodzącego ze źródeł nieujawnionych nie powstaje, jeżeli decyzja ustalająca to zobowiązanie zostanie doręczona po upływie 5 lat, licząc od końca roku, w którym poniesiono wydatki lub zgromadzono mienie, o których mowa w art. 20 ust. 3 ustawy o PDOF, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2015 r. (art. 4 ww. ustawy wszedł w życie z dniem 28 lutego 2015 r.).
Zmiany omówione w tym artykule - za wyjątkiem wskazanym wyżej (art. 4 ustawy nowelizującej) - weszły w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|