Moment powstania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) i papierów wartościowych - zmiany w PIT
Od 1 stycznia 2016 r. wszedł w życie nowy przepis art. 17 ust. 1ab ustawy o PDOF, zgodnie z którym przychód z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych powstaje w momencie przeniesienia na nabywcę własności udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych.
Jednocześnie wprowadzenie do wyliczenia w art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o PDOF, od 1 stycznia 2016 r. otrzymało nowe brzmienie.
Trzeba zauważyć, że art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o PDOF, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2015 r., stanowił, że za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych.
Ponieważ ustawa o PDOF nie definiuje pojęcia wspomnianych wyżej kwot "należnych", to w praktyce kwestia ustalenia momentu powstania przychodu ze sprzedaży udziałów (akcji) bądź papierów wartościowych często budziła wątpliwości i spory podatników z organami podatkowymi. Dotyczyły one sytuacji, gdy zgodnie z zawartą umową, sprzedający ma otrzymać zapłatę w ratach, w różnych latach podatkowych.
Przy czym organy podatkowe konsekwentnie prezentowały pogląd, iż dla ustalenia momentu powstania przychodu nie ma znaczenia to, że cena może zostać zapłacona w całości w dniu podpisania umowy lub w częściach (ratach) po podpisaniu umowy. Sposób zapłaty ceny może być bowiem dowolnie kształtowany przez strony umowy sprzedaży i nie ma wpływu na powstanie obowiązku podatkowego. Ten wypływa z dokonania przez podatnika zbycia udziałów (akcji) bądź papierów wartościowych w określonej dacie, za określoną cenę. Zbyciem jest zaś data zawarcia umowy sprzedaży. Stąd też należy uznać, że datą, w której po stronie zbywcy powstaje przychód jest dzień, w którym nastąpiło przeniesienie prawa własności udziałów (akcji) bądź papierów wartościowych na nabywcę, bez względu na to, kiedy następuje płatność z powyższego tytułu.
Tak stwierdził m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 9 marca 2015 r., nr IPPB2/415-971/14-6/MK1, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 9 marca 2015 r., nr IBPBII/2/415-1097/14/NG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 4 grudnia 2014 r., nr ILPB2/415-896/14-4/JK, a także Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 27 czerwca 2014 r., nr IPTPB2/415-230/14-2/KR.
Z takim stanowiskiem organów podatkowych nie zgadzały się natomiast sądy administracyjne. W orzecznictwie sądów administracyjnych ugruntował się pogląd, według którego omawiany "przychód należny" powstaje w dacie, kiedy określona kwota przysługującego podatnikowi świadczenia pieniężnego staje się wymagalna i może on domagać się jej zapłaty. Tak uznał m.in. NSA w wyroku z 8 sierpnia 2013 r., sygn. akt II FSK 2402/11 (orzeczenie prawomocne), WSA w Poznaniu w wyroku z 2 lipca 2015 r., sygn. akt I SA/Po 599/15 (orzeczenie nieprawomocne), a także WSA w Gdańsku w wyroku z 11 lutego 2015 r., sygn. akt I SA/Gd 1429/14 (orzeczenie nieprawomocne).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|