Urząd skarbowy właściwy w sprawie VAT
Co do zasady, właściwość miejscową organów podatkowych ustala się według miejsca zamieszkania albo adresu siedziby podatnika (płatnika, inkasenta, itp.). Tę zasadę ustalania właściwości organu podatkowego stosuje się, jeżeli ustawy podatkowe nie stanowią inaczej. Tak wynika z art. 17 § 1 Ordynacji podatkowej.
Do 31 grudnia 2015 r. ustawa o VAT określała w sposób szczególny właściwość organów podatkowych w sprawie VAT. Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2015 r., właściwym dla podatnika organem podatkowym był - co do zasady - naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Od 1 stycznia 2016 r. powyższe uległo zmianie. Obecnie właściwość miejscową w sprawie VAT ustala się głównie na podstawie art. 17 § 1 Ordynacji podatkowej, czyli według miejsca zamieszkania albo adresu siedziby podatnika. Więcej na ten temat piszemy w rozdziale IX niniejszego opracowania. Podkreślamy jedynie, że w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej www.finanse.mf.gov.pl Ministerstwo Finansów wyjaśniło, że zmiana właściwości organu podatkowego następuje z urzędu. W związku z tą zmianą podatnicy nie mają obowiązku składania aktualizacji zgłoszenia VAT-R.
Ministerstwo Finansów wyjaśniło również:
"(...) Od 1 stycznia 2016 r. deklaracje, informacje podsumowujące oraz korekty tych dokumentów za okresy rozliczeniowe upływające przed tą datą, w tym za ostatni okres rozliczeniowy 2015 r., składa się do urzędu skarbowego właściwego po zmianie (art. 18a Ordynacji podatkowej). (...)"
Powyższe oznacza, że deklaracje VAT za grudzień 2015 r. (IV kwartał 2015 r.), a także informacje podsumowujące i korekty ww. dokumentów dotyczące okresów sprzed 1 stycznia 2016 r., należy złożyć do "nowego" urzędu skarbowego.
W ww. komunikacie Ministerstwo Finansów odniosło się również do podatników, którzy złożyli kaucje gwarancyjne. W tej kwestii wyjaśniono:
"(...) W przypadku kaucji gwarancyjnych złożonych i przyjętych przed 1 lipca 2015 r. w formie gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej albo upoważnienia dla organu skarbowego (o których mowa w art. 105b ust. 3 pkt 2 i 3 ustawy o VAT), podatnicy mają obowiązek dostosowania kaucji gwarancyjnych złożonych w tych formach do wymogów określonych w art. 105b ust. 3b-3f ustawy o VAT (jeżeli w okresie 1 lipca 2015 r. - 1 stycznia 2016 r. nie dokonali już takiego dostosowania). Podmioty te (którym zmienia się właściwość z dniem 1 stycznia 2016 r.) mają czas na dostosowanie się do nowych wymogów do 1 kwietnia 2016 r., pod rygorem usunięcia następnego dnia roboczego z wykazu (...)."
Podobnego wyjaśnienia udzieliło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi z 10 grudnia 2015 r. na pytanie naszego Wydawnictwa.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|