Podstawa opodatkowania aportu
Prowadzimy jako spółka z o.o. (czynny podatnik VAT) działalność deweloperską na rynku nieruchomości mieszkalnych i usługowych. W związku z prowadzoną działalnością planujemy w przyszłości wnosić wkład niepieniężny (aport) w postaci nieruchomości do innych spółek, będących zarejestrowanymi czynnymi podatnikami VAT. Aport będzie wnoszony w zamian za udziały oraz kwotę pieniężną, stanowiącą równowartość podatku należnego VAT. Zgodnie z umownymi uzgodnieniami stron wartość udziałów będzie stanowić kwotę netto, a równowartość podatku VAT zostanie rozliczona przez strony w formie pieniężnej. Wniesienie aportu będzie podlegać opodatkowaniu 23% VAT. Jak w tej sytuacji należy ustalić podstawę opodatkowania aportu?
"(...) Aport to wkład na utworzenie lub powiększenie majątku spółki, który daje prawo do udziału w jej zyskach. Przedmiotem aportu mogą być pieniądze (aporty pieniężne), rzeczy lub prawa (aporty rzeczowe) oraz umiejętności, kompetencje techniczne czy zawodowe.
W związku z wniesieniem wkładu do spółki realizują się dwa rodzaje świadczeń ekonomicznych:
- wnoszący wkład (aport) przenosi na spółkę, do której dokonuje wkładu, prawo do rozporządzania określonymi składnikami majątku,
- w zamian za aport wnoszący otrzymuje pewne uprawnienia (udziały) mające określoną wartość.
Wniesienie aportu do spółki prawa handlowego lub cywilnego - w zależności od tego, co jest jego przedmiotem - spełnia zatem definicję odpłatnej dostawy towarów w myśl art. 7 ustawy (o VAT - przyp. red.) (przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel) albo odpłatnego świadczenia usług, w świetle art. 8 ustawy (każde świadczenie, które nie jest dostawą towarów, w szczególności przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych), a tym samym uznawane jest za sprzedaż w rozumieniu art. 2 pkt 22 ustawy. Odpłatnością jest otrzymanie udziałów spółki, w związku z którym wnoszący aport uzyskuje wymierną korzyść. (...)
Z istoty aportu (wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki) wynika ekonomiczna wymiana świadczeń, której stronami są:
- wnoszący wkład niepieniężny oraz
- spółka wydającą w zamian udziały/akcje (zapewniające udział w zyskach).
Ekwiwalentem dla wnoszącego aport jest wartość udziałów/akcji otrzymanych w zamian za ten wkład.
Przy określeniu podstawy opodatkowania zastosowanie znajdzie zasada ogólna - podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą podatnik ma otrzymać z tytułu transakcji. Przy czym, zgodnie z art. 29a ust. 6 ustawy, podstawa opodatkowania nie zawiera podatku VAT. (...)
Skoro w umowie aportu ustalą państwo z otrzymującym aport, że zapłatę za aport będzie stanowić wartość nominalna udziałów w otrzymującym aport oraz kwota stanowiąca równowartość podatku VAT, to podstawą opodatkowania dla czynności aportu będzie - na podstawie art. 29a ust. 1 ustawy w zw. z art. 29a ust. 6 pkt 1 ustawy - ta właśnie określona w umowie wartość nominalna udziałów obejmowanych w zamian za przedmiot aportu. (...)".
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 13 września 2024 r., nr 0114-KDIP4-1.4012.308.2024.1.DP)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|