Dokumentowanie rozliczeń między jednostkami Policji
Jesteśmy jednostką Policji. W ramach realizowanych zadań statutowych, jako organ administracji rządowej, poza swoimi zadaniami, wykonujemy czynności zlecone przez inne jednostki Policji. Czynności te są wykonywane jako zadania nałożone przepisami ustawy o Policji oraz wewnętrznymi regulacjami. Czynności te obejmują m.in. parkowanie i holowanie pojazdów przechowywanych do celów dochodzeniowo-śledczych. Wiąże się to z kosztami zużycia paliwa oraz eksploatacji pojazdów służbowych. Powyższe czynności, realizowane w ramach zadań statutowych, wielokrotnie zlecane są przez inne jednostki Policji, będące odrębnymi dysponentami środków budżetowych. Czy rozliczenia finansowe pomiędzy jednostkami Policji w zakresie wykonywanych zadań statutowych, dotyczące czynności wymienionych powyżej, należy dokumentować poprzez wystawianie noty księgowej?
"(...) Na wstępie zaznaczam, że niniejszą interpretację oparto na przepisach prawa podatkowego obowiązujących w dacie wydania pierwotnej interpretacji, bowiem niniejsza interpretacja stanowi ponowne rozstrzygnięcie tej samej sprawy w wyniku orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Katowicach z 29 lutego 2024 r., sygn. akt I SA/Ke 42/24 (...).
WSA w Katowicach wskazał, że nie jest możliwe zawarcie umowy cywilnoprawnej pomiędzy państwowymi jednostkami organizacyjnymi, w szczególności pomiędzy np. komendami wojewódzkimi Policji w zakresie wykonywania czynności procesowych przez jedną jednostkę Policji na rzecz innej jednostki Policji. Podstawą kształtowania swego rodzaju stosunków prawnych między nimi są przepisy powszechnie obowiązujące, a nie wola stron, jak w przypadku umów. Zlecone czynności nie są realizowane na podstawie jakiejkolwiek umowy cywilnoprawnej, lecz są w istocie wykonywaniem statutowej działalności Policji. Organy i urzędy administracji publicznej w zakresie, w jakim nie wykonują czynności na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych, nie mogą być zatem traktowani jako podatnicy podatku od towarów i usług.
Z tego względu do czynności wykonywanych na zlecenie innych jednostek Policji ma zastosowanie art. 15 ust. 6 ustawy o VAT. W konsekwencji czynności wykonywane na rzecz innych jednostek Policji nie powinny być dokumentowane fakturami (...). (...).
Zatem analiza przedstawionych okoliczności sprawy oraz wydanego w niniejszej sprawie orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Katowicach z 29 lutego 2024 r., sygn. akt I SA/Ke 42/24, pozwala na stwierdzenie, że wykonując zadania statutowe wynikające z ustawy o Policji, zlecone przez inną jednostkę Policji, za usługę holowania, parkowania, zużyte paliwo w pojazdach służbowych, Komenda (...) nie powinna dokumentować tych czynności fakturami (...). Rozliczenia otrzymywanego przez Państwa zwrotu wydatków z powyższych tytułów powinni Państwo dokonywać poprzez wystawianie innych dokumentów, np. noty księgowej. (...)".
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 11 września 2024 r., nr 0113-KDIPT1-1.4012.598.2023.10.RG)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|