Sprzedaż samochodu wykupionego z leasingu
W prowadzonej działalności gospodarczej, na podstawie umowy leasingu operacyjnego, wykorzystywałem samochód osobowy. Od wydatków z nim związanych odliczałem 50% VAT. Samochód po zakończeniu umowy leasingu został wykupiony na cele prywatne. Od momentu wykupu samochodu nie wykorzystywałem go w działalności gospodarczej, a podatek naliczony VAT wykazany na fakturze wykupu nie został odliczony. Obecnie zamierzam sprzedać ten samochód. Jakie skutki w VAT rodzi taka transakcja?
"(...) Zasadne (...) jest wyłączenie osób fizycznych z grona podatników w przypadku, gdy dokonują sprzedaży, przekazania bądź darowizny towarów stanowiących część majątku osobistego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej.
(...) Należy stwierdzić, że nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej czy zarejestrowanej działalności gospodarczej. Dokonywanie określonych czynności poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej również nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.
Przyjęcie, że dany podmiot, sprzedając towar (np. samochód), działa w charakterze podatnika prowadzącego handlową działalność gospodarczą (jako handlowiec), wymaga ustalenia, czy jego działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną). Przejawem natomiast takiej aktywności określonej osoby w zakresie obrotu ruchomościami (np. samochodami), która może wskazywać, że jej czynności przybierają formę zorganizowaną może być np.: działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży samochodu, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług handlu samochodami. Przy czym, na tego rodzaju aktywność »handlową« wskazywać musi ciąg powyżej przytoczonych okoliczności, a nie stwierdzenie jedynie faktu wystąpienia pojedynczych z nich. (...)
Mając na uwadze (...) przepisy prawa oraz okoliczności analizowanej sprawy, należy stwierdzić, że w związku ze sprzedażą przedmiotowego samochodu nie będzie Pan działał w charakterze podatnika, w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, a sprzedaż nie będzie dokonywana w ramach działalności gospodarczej zdefiniowanej w art. 15 ust. 2 ww. ustawy, lecz w ramach zarządu majątkiem osobistym. Tym samym, planowana sprzedaż przedmiotowego samochodu, wykupionego po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego, który po wykupie nie był wykorzystywany w działalności gospodarczej, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zatem sprzedaż samochodu nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego i obowiązku zapłaty podatku VAT. (...)".
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 26 lipca 2024 r., nr 0113-KDIPT1-3.4012.402.2024.2.MJ)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|