Świadczenie wypłacone po ustaniu zatrudnienia a ulga dla seniora
Pracownik w trakcie zatrudnienia korzystał z ulgi dla seniora. Pracodawca od wypłacanego wynagrodzenia nie pobierał więc zaliczki na podatek. Stosunek pracy ustał 13 września 2024 r. w związku z przejściem pracownika na emeryturę (pierwszą emeryturę otrzyma w październiku 2024 r.). 30 września 2024 r. pracodawca wypłaci byłemu pracownikowi nagrodę jubileuszową, do której nabył prawo w dniu ustania stosunku pracy. Czy od tej nagrody powinien pobrać zaliczkę na podatek?
Generalnie, od wypłaconej nagrody jubileuszowej należy pobrać zaliczkę na podatek. Taki obowiązek nie wystąpi, jeśli były pracownik złoży "nowe" oświadczenie, że spełnia warunki do zastosowania ulgi dla seniora.
Nagroda jubileuszowa mieści się w definicji przychodów ze stosunku pracy określonej w art. 12 ust. 1 updof i nie ma tu znaczenia moment jej wypłaty/postawienia do dyspozycji.
W art. 21 updof ustawodawca określił katalog przychodów, które mogą korzystać ze zwolnienia od podatku. Znalazły się w nim m.in. przychody objęte tzw. ulgą dla seniorów, przewidzianą w art. 21 ust. 1 pkt 154 updof. Na podstawie tego przepisu wolne od podatku dochodowego są przychody m.in. ze stosunku pracy otrzymane przez podatnika po ukończeniu 60 roku życia w przypadku kobiety i 65 roku życia w przypadku mężczyzny, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85.528 zł pod warunkiem, że podatnik podlega z tytułu uzyskania tych przychodów ubezpieczeniom społecznym w rozumieniu ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych oraz podatnik, mimo nabycia uprawnienia, nie otrzymuje:
a) emerytury lub renty rodzinnej, o których mowa w ustawie z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników,
b) emerytury lub renty rodzinnej, o których mowa w ustawie z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 2022 r. poz. 2528 ze zm.),
c) emerytury lub renty rodzinnej, o których mowa w ustawie z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2023 r. poz. 1280 ze zm.),
d) emerytury lub renty rodzinnej, o których mowa w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1251 ze zm.),
e) świadczenia, o którym mowa w art. 30 ust. 1 pkt 4a updof,
f) uposażenia przysługującego w stanie spoczynku lub uposażenia rodzinnego, o których mowa w ustawie z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 217 ze zm.),
g) świadczenia pieniężnego, o którym mowa w ustawie z dnia 8 lutego 2023 r. o świadczeniu pieniężnym przysługującym członkom rodziny funkcjonariuszy lub żołnierzy zawodowych, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą albo podjęciem poza służbą czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia.
Skorzystanie z tego zwolnienia na etapie poboru zaliczek na podatek jest możliwe po złożeniu płatnikowi oświadczenia, że podatnik spełnia warunki do skorzystania z omawianej ulgi (art. 31a ust. 8 updof). Niestety takie oświadczenie traci moc po ustaniu stosunku prawnego. Płatnik zmuszony jest je pominąć (art. 31a ust. 7 updof).
Można jednak spotkać pogląd, zgodnie z którym nie ma przeszkód, aby po ustaniu stosunku prawnego podatnik złożył płatnikowi "nowe" oświadczenie, które będzie skutkować odstąpieniem od poboru zaliczki na podatek od świadczeń dokonywanych po ustaniu danego stosunku prawnego (por. interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 27 października 2023 r., nr 0115-KDIT2.4011.400.2023.2.ŁS).
Warto też zauważyć, że nabycie przez podatnika uprawnień do emerytury, która nie została przed dniem wypłaty świadczenia wypłacona, nie wyklucza prawa do korzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 154 updof.
Odnosząc dotychczasowe wyjaśnienia do rozpatrywanej sytuacji, można przyjąć, że wypłacona byłemu pracownikowi nagroda jubileuszowa będzie korzystać ze zwolnienia od podatku, jeśli były pracownik złoży "nowe" oświadczenie o spełnieniu warunków do skorzystania z ulgi dla seniora, gdyż to złożone w trakcie trwania stosunku pracy wygasło.
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|