Korzystanie z ulgi dla młodych tylko u jednego pracodawcy
Od 1 września 2024 r. zatrudniliśmy na umowę o pracę osobę w wieku 25 lat, która jest uprawniona do korzystania ze zwolnienia od podatku dochodowego w ramach ulgi dla młodych. Osoba ta jest jednocześnie zatrudniona na umowę o pracę w innym zakładzie pracy, gdzie korzysta z tej ulgi. Pracownik obawia się, że jego łączne przychody przekroczą roczny limit zwolnienia od podatku. Czy w tej sytuacji może w naszym zakładzie złożyć wniosek o niestosowanie ulgi, a korzystać z niej u drugiego pracodawcy?
Pracownik może w jednym zakładzie pracy złożyć wniosek o niestosowanie ulgi dla młodych i jednocześnie korzystać z niej w drugim zakładzie pracy.
Ulga dla młodych określona jest w art. 21 ust. 1 pkt 148 updof. Polega ona na zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych przychodów:
- ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy,
- z umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8 updof,
- z tytułu odbywania praktyki absolwenckiej, o której mowa w przepisach ustawy z dnia 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich,
- z tytułu odbywania stażu uczniowskiego, o którym mowa w art. 121a ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe,
- z zasiłku macierzyńskiego, o którym mowa w ustawie z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa,
otrzymanych przez podatnika do ukończenia 26 roku życia, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85.528 zł.
W rezultacie dopóki kwota przychodów (tu: ze stosunku pracy) otrzymanych przez podatnika, który nie ukończył 26 lat, nie przekroczy w roku podatkowym wskazanego limitu, to przychody te nie podlegają opodatkowaniu.
Trzeba pamiętać, że ulgę dla młodych płatnicy stosują z mocy ustawy. Niemniej jednak w każdym momencie roku podatkowego podatnik może zrezygnować z jej stosowania. Jeżeli podatnik nie chce, by płatnik uwzględniał mu tę ulgę, może złożyć wniosek o pobór zaliczek bez stosowania ulgi dla młodych (np. na druku PIT-2). Wówczas płatnik oblicza i pobiera zaliczki na podatek najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymał wniosek. Złożenie takiego wniosku może być zasadne, w przypadku gdy podatnik uprawniony do ulgi dla młodych osiąga przychody objęte tym zwolnieniem od więcej niż jednego płatnika. Gdyby bowiem każdy płatnik uwzględniał ulgę, to ustawowy limit zwolnienia od podatku mógłby zostać przekroczony i wtedy podatnik byłby zobowiązany do opodatkowania powstałej nadwyżki w zeznaniu podatkowym i do zapłaty należnego podatku. Przepisy ustawy o PIT nie zabraniają, aby pracownik w jednym zakładzie pracy złożył wniosek o niestosowanie ulgi dla młodych i jednocześnie korzystał z tej ulgi w drugim zakładzie pracy.
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|