Ulga dla seniora
Z art. 21 ust. 1 pkt 154 updof wynika, że zwolnione od podatku są przychody otrzymane przez podatnika, który mimo nabycia uprawnienia (prawa) do emerytury, świadczenia tego nie otrzymuje. Zatem zwolnienie może być zastosowane u podatnika, któremu na moment wypłaty należności ze stosunku pracy, nie wypłacono jeszcze emerytury. |
"(...) w ramach »Polskiego Ładu« wprowadzono przepisy dla osób, które pomimo osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego nadal pozostają aktywne zawodowo i nie pobierają świadczeń emerytalno-rentowych, zwane potocznie »ulgą dla pracujących seniorów«. Ulga ta zapisana została w art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Uprawnionymi do korzystania z tego przywileju podatkowego są kobiety po ukończeniu 60. roku życia i mężczyźni po ukończeniu 65. roku życia pod warunkiem podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu uzyskania objętych zwolnieniem przychodów.
Analizowany przepis przewiduje zwolnienie z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodów osiągniętych przez te osoby ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy, z umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8 ww. ustawy, z zasiłku macierzyńskiego, o którym mowa w ustawie z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz z pozarolniczej działalności gospodarczej, do których mają zastosowanie zasady opodatkowania określone w art. 27 (opodatkowanie według skali podatkowej), art. 30c (tzw. podatek liniowy, w wysokości 19%) albo art. 30ca (opodatkowanie stawką 5%, ulga IP Box) albo ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym w zakresie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Zwolnienie to jest limitowane - dotyczy bowiem przychodów w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85.528 zł.
Aby korzystać z omawianego zwolnienia, podatnik nie może również otrzymywać, mimo nabycia uprawnienia, świadczeń wymienionych enumeratywnie w art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Z art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że zwolnione z podatku są przychody otrzymane przez podatnika, który mimo nabycia uprawnienia (prawa) do emerytury, tej emerytury nie otrzymuje. Tym samym, warunek »nieotrzymywania emerytury« jako warunek do zastosowania ww. zwolnienia podatkowego powinien być spełniony na moment otrzymania przychodu, tj. na moment wypłaty należności ze stosunku pracy. Jak wynika natomiast z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychód powstaje w momencie otrzymania środków pieniężnych lub postawienia ich do dyspozycji podatnika.
Z analizy Pana opisu sprawy wynika, że (...) 2023 r. ukończył Pan 65 rok życia. Był Pan zatrudniony na umowę o pracę od (...) 1980 r. do (...) 2023 r. Wniosek o emeryturę złożył Pan (...) 2023 r. Ostatnie wynagrodzenie za miesiąc sierpień 2023 r. wraz z ekwiwalentem za urlop i odprawę emerytalną, od których były odprowadzone składki na ubezpieczenia społeczne i należny podatek do Urzędu Skarbowego, otrzymał Pan 7 września 2023 r. Pierwszą emeryturę otrzymał Pan na konto bankowe 19 września 2023 r. Od (...) 2023 r. podjął Pan ponownie pracę u tego samego pracodawcy, a pierwsze wynagrodzenie z tytułu ponownego zatrudnienia otrzymał Pan (...) 2023 r. Wyjaśnił Pan także, że w 2023 r., oprócz wspomnianej emerytury, nie otrzymywał Pan innych świadczeń, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 154 lit. a-g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W konsekwencji stwierdzam, że ma Pan możliwość zastosowania zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do uzyskanych po ukończeniu 65 roku życia przychodów ze stosunku pracy, w tym ostatniego wynagrodzenia wraz z ekwiwalentem za urlop i odprawy emerytalnej, wypłaconych 7 września 2023 r., do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85.528 zł. Wypłata ww. świadczeń ze stosunku pracy nastąpiła bowiem przed wypłatą pierwszej emerytury (tj. przed 19 września 2023 r.) ".
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8 sierpnia 2024 r., nr 0115-KDIT2.4011.360.2024.2.ŁS)
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|