Wydatkowanie odszkodowania na remont uszkodzonych środków trwałych
Spółka z o.o. w wyniku pożaru hali produkcyjnej poniosła szkodę w składnikach majątku. W 2024 r. otrzymała z tego tytułu odszkodowanie. Część otrzymanych środków wydatkowała w 2024 r., wpłacając zaliczkę na poczet remontu uszkodzonych środków trwałych. Pozostałą kwotę wydatkuje na remont tych składników w 2025 r. Czy cała kwota odszkodowania korzysta ze zwolnienia od CIT?
W opisanej sytuacji cała kwota odszkodowania jest wolna od podatku.
Na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 54a updop, wolne od podatku są odszkodowania za szkody w środku trwałym, z wyłączeniem samochodu osobowego, w części wydatkowanej w roku podatkowym lub w roku bezpośrednio po nim następującym na remont tego środka trwałego albo na zakup lub na wytworzenie we własnym zakresie środka trwałego zaliczonego zgodnie z Klasyfikacją do tego samego rodzaju co środek trwały, z którym związana była taka szkoda, przy czym przepis art. 16 ust. 1 pkt 48 updop stosuje się odpowiednio.
Tak więc podatnik, chcąc uniknąć zapłaty podatku, ma dwa lata podatkowe na wydatkowanie otrzymanego odszkodowania na wymienione cele. W analizowanej sytuacji spółka zmieści się w tym okresie, bowiem otrzymane w 2024 r. środki wydatkuje w latach 2024-2025 na wskazany przez ustawodawcę cel, tj. na remont środków trwałych zniszczonych w wyniku pożaru. Oznacza to, że w tym przypadku kwota otrzymanego odszkodowania będzie korzystać w całości ze zwolnienia od CIT.
Należy jednocześnie zaznaczyć, że koszty remontu w części pokrytej kwotą odszkodowania wolnego od CIT nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Tak wynika z art. 16 ust. 1 pkt 58 updop.
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|