Wydanie pracownikom kuponów żywieniowych zamiast posiłków profilaktycznych
Firma ze względów organizacyjnych nie ma możliwości wydawania pracownikom posiłków profilaktycznych, do których jest zobowiązana przepisami bhp. W związku z tym zamierza przekazać im kupony żywieniowe z możliwością ich wymiany na artykuły spożywcze służące do przyrządzenia posiłków we własnym zakresie. Ściśle określi zasady korzystania z kuponów żywieniowych. Każdy z pracowników uprawnionych do posiłków profilaktycznych, zobowiązany będzie je znać i przestrzegać. Czy wartość tych kuponów będzie stanowić u pracowników przychód podlegający opodatkowaniu?
W tym przypadku wartość kuponów żywieniowych może korzystać ze zwolnienia od podatku.
W analizowanej sytuacji firma nie ma możliwości wydawania pracownikom posiłków profilaktycznych. Ciążący na niej w tym zakresie obowiązek wypełni na podstawie § 2 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz. U. nr 60, poz. 279 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem pracodawca zapewnia pracownikowi możliwość spożycia posiłku w czasie pracy w inny sposób niż wydanie jednego dania gorącego, w szczególności przez przekazanie produktów umożliwiających przygotowanie posiłku we własnym zakresie lub bonów, talonów, kuponów oraz innych dowodów uprawniających do otrzymania na ich podstawie takich produktów lub posiłku, jeżeli ze względu na rodzaj wykonywanej przez pracownika pracy lub ze względów organizacyjnych nie ma możliwości wydawania pracownikowi posiłku w tej formie.
W rozpatrywanym przypadku wartość kuponów żywieniowych na posiłki profilaktyczne, przekazywanych pracownikom celem wywiązania się z obowiązku zapewnienia posiłków profilaktycznych, będzie stanowić przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 updof. Przychód ten będzie jednak korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11b updof. Zgodnie z tym przepisem wolna od podatku jest wartość otrzymanych przez pracownika od pracodawcy bonów, talonów, kuponów lub innych dowodów uprawniających do uzyskania na ich podstawie posiłków, artykułów spożywczych lub napojów bezalkoholowych, w przypadku gdy pracodawca, mimo ciążącego na nim obowiązku wynikającego z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, nie ma możliwości wydania pracownikom posiłków, artykułów spożywczych lub napojów bezalkoholowych.
W rezultacie na firmie nie będą w tym zakresie ciążyć obowiązki płatnika. Stanowisko to potwierdza interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 22 grudnia 2023 r., nr 0112-KDIL2-1.4011.837.2023.2.KF.
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|