Zawieszenie działalności w podatku VAT - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 73 (2156) z dnia 9.09.2024
Obowiązek składnia VAT-9M przy zawieszeniu działalności
W okresie od 1 lipca 2024 r. do 30 września 2024 r. mam zawieszoną działalność gospodarczą (jednoosobową). Czy w tym czasie mam obowiązek składania deklaracji VAT-9M (opłata za abonament za usługę elektroniczną)?
Deklarację VAT-9M składają podatnicy, którzy nie składają JPK_V7M, JPK_V7K, deklaracji VAT-8, nabywający towary lub usługi, od których muszą rozliczyć VAT. Dotyczy to m.in.:
1) importu usług - czyli większości usług nabywanych od kontrahentów zagranicznych, których miejsce świadczenia, ustalone na podstawie art. 28b-28n ustawy o VAT, znajduje się w Polsce,
2) zakupu towarów i usług, dla których podatnikiem jest nabywca.
W deklaracji VAT-9M podatnik wykazuje tylko kwotę VAT należnego. Deklarację VAT-9M składa się w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy. Obowiązek podatkowy w imporcie usług powstaje, co do zasady, z dniem wykonania usługi, a jeśli przed tym dniem dokonano zapłaty zaliczki albo całości należności, to powstaje on z dniem jej zapłaty. Sporządzenie faktury przez wykonawcę usługi (podatnika zagranicznego) nie powoduje zasadniczo powstania obowiązku podatkowego w VAT.
W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Przy czym w art. 25 ust. 2 Prawa przedsiębiorców określono zakres czynności możliwych w trakcie zawieszenia. Na mocy tego przepisu przedsiębiorca m.in.: może wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, w tym rozwiązywać zawarte wcześniej umowy.
Zgłoszenie zawieszenia działalności gospodarczej nie oznacza ustania bytu przedsiębiorcy, a jedynie przerwę w wykonywaniu działalności. Również na gruncie VAT podatnik, który zawiesza prowadzenie działalności, pozostaje nadal podatnikiem podatku VAT.
Ustawodawca w art. 99 ust. 7a ustawy o VAT wskazał, że w przypadku zawieszenia prowadzenia działalności na podstawie powyższych przepisów podatnicy nie mają obowiązku składania deklaracji JPK_V7M lub JPK_V7K za okresy rozliczeniowe, których to zawieszenie dotyczy. W myśl art. 99 ust. 7b ustawy o VAT zwolnienie z obowiązku składania tych deklaracji nie dotyczy m.in. podatników importujących usługi lub nabywających towary, w zakresie których są podatnikami.
Oznacza to, że w sytuacji gdy podatnik VAT (w tym zwolniony z VAT) dokonał importu usług w okresie zawieszenia działalności, ma obowiązek złożenia deklaracji VAT (w tym VAT-9M) i rozliczenia z tego tytułu VAT należnego.
Przykład Polski podatnik (zwolniony podmiotowo z VAT), który zawiesił prowadzenie działalności w okresie od 1 lipca do 30 września 2024 r., otrzymał w dniu 30 sierpnia br. fakturę z firmy niemieckiej za usługę elektroniczną - opłata abonamentu na kwotę 1.000 zł za sierpień br. Miejscem opodatkowania tej usługi jest Polska. Z uwagi na to, że firma niemiecka nie posiada stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce, podatnik jest zobowiązany do rozliczenia podatku VAT z tytułu importu usług. Podatek należny musi rozliczyć w deklaracji VAT-9M za sierpień br., z uwagi na to, że podatnik jest podatnikiem VAT zwolnionym z VAT i nie ma obowiązku składania deklaracji VAT-8. Z tego obowiązku nie zwalnia go fakt zawieszenia działalności gospodarczej. Obowiązek podatkowy z tytułu importu usług powstał w sierpniu br. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|