Umowa o współdziałanie z KAS
Od kilku lat KAS prowadzi Program Współdziałania. W jego ramach zawierana jest umowa z Szefem KAS regulująca szczegóły współpracy w zakresie przestrzegania przez podatnika prawa podatkowego, ze szczególnym uwzględnieniem jego potrzeb i oczekiwań oraz przy uwzględnieniu charakteru prowadzonej przez niego działalności.
Wniosek podatnika
Program skierowany jest do największych podmiotów o kluczowym znaczeniu gospodarczym. Chodzi o podatników, u których wartość przychodu wykazana w zeznaniu podatkowym CIT w poprzednim roku podatkowym przekroczyła równowartość 50 mln euro, przeliczonych na złote według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP w ostatnim dniu roboczym roku kalendarzowego poprzedzającego rok złożenia wniosku o zawarcie umowy o współdziałanie. Wniosek dostępny jest na stronie internetowej www.podatki.gov.pl/program-wspoldzialania/dokumenty-programu-wspoldzialania/. Można dołączyć do niego kwestionariusz samooceny przedsiębiorcy. Podatnik podaje w nim informacje dotyczące zarządzania strategicznego, poziomu wdrożenia wewnętrznych procedur związanych z wykonywaniem obowiązków podatkowych, a także zarządzania kadrami, informacjami oraz infrastrukturą IT. Wniosek z załącznikami należy przesłać na adres e-mailowy: program.wspoldzialania@mf.gov.pl.
Kolejnym etapem jest opracowanie na podstawie dostępnych danych profilu podatnika. Następnie dochodzi do spotkania stron mającego na celu ustalenie możliwości objęcia podatnika Programem Współdziałania. Przed zawarciem umowy o współdziałanie przeprowadzany jest wstępny audyt podatkowy. Skupia się on na sprawdzeniu prawidłowości wypełniania przez podatnika obowiązków podatkowych oraz weryfikacji skuteczności i adekwatności ram wewnętrznego nadzoru podatkowego (tzw. RWNP). Przewiduje to art. 20zg Ordynacji podatkowej. Po podpisaniu umowy o współdziałanie prowadzony jest w sposób ciągły przez uprawnionych urzędników skarbowych audyt monitorujący. Nie jest to typowa kontrola podatkowa. To nadzór nad mechanizmami wewnętrznymi wdrożonymi przez podatnika w celu prawidłowego wykonywania obowiązków podatkowych.
Korzyści i obowiązki
Umowa o współdziałanie zawierana jest na czas nieokreślony.
Dzięki umowie podatnik zyskuje m.in. pewność poprawnego stosowania prawa podatkowego w czasie teraźniejszym, zindywidualizowaną obsługę, możliwość zawierania porozumień podatkowych w zakresie stosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania oraz dotyczących cen transferowych za połowę opłaty pobieranej w przypadku wydania odpowiednio opinii zabezpieczającej lub APA. Inne korzyści to szybsze uzyskiwanie zwrotów podatkowych, wyłączenie obowiązku raportowania schematów podatkowych (z wyjątkiem schematów transgranicznych), priorytetowe realizowanie postępowań podatkowych wszczynanych na wniosek podatnika w zakresie podatków objętych umową. Podatnik nie zapłaci ponadto odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych powstałych w okresie objętym audytem monitorującym, pod warunkiem, że z własnej inicjatywy dokona korekty rozliczenia i w ciągu 7 dni od dnia jej złożenia ureguluje zaległość podatkową.
Następca prawny podatnika nie wstępuje w prawa i obowiązki wynikające z umowy o współdziałanie.
Podatnik w ramach umowy o współdziałanie jest zobligowany do dobrowolnego i prawidłowego wykonywania obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego, a także posiadania skutecznego i adekwatnego zbioru procesów oraz procedur dotyczących zarządzania wykonywaniem obowiązków podatkowych i zapewniających ich prawidłowe wykonanie (tzw. RWNP). Musi zgłaszać Szefowi KAS, bez wezwania, istotne zagadnienia podatkowe, które mogą stać się źródłem sporu z organem podatkowym. Przekazuje ponadto Szefowi KAS, bez wezwania, ważne informacje mogące mieć wpływ na uzyskanie korzyści podatkowej, zgodnie z określonymi w umowie o współdziałanie progami istotności.
Wypowiedzenie umowy
Podatnik może w każdym czasie wypowiedzieć umowę o współdziałanie.
Szef KAS może ją wypowiedzieć w przypadku naruszenia przez podatnika postanowień umowy lub poważnego bądź powtarzającego się naruszania przez podatnika przepisów prawa podatkowego. Dokonując tego, wskazuje przyczyny wypowiedzenia wraz z uzasadnieniem.
Rozwiązanie umowy o współdziałanie następuje z dniem złożenia, na piśmie, drugiej stronie wypowiedzenia umowy, chyba że z treści tego wypowiedzenia wynika późniejszy termin. W przypadku rozwiązania umowy dane podatnika są niezwłocznie usuwane z ewidencji podatników, z którymi zawarto umowę o współdziałanie. Ewidencja ta jest jawna i udostępnia się ją w BIP na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.
Szef KAS może z dniem rozwiązania umowy o współdziałanie wypowiedzieć porozumienie podatkowe, o którym mowa w art. 20zb Ordynacji podatkowej (dotyczące np. ustalania cen transferowych czy braku stosowania klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania).
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.)
Ustawa z dnia 11.03.2004 r. o VAT (Dz. U. z 2024 r. poz. 361)
Ustawa z dnia 16.10.2019 r. o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawieraniu uprzednich porozumień cenowych (Dz. U. z 2023 r. poz. 948)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.OrdynacjaPodatkowa.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|