Wartość faktury zobowiązującej do stosowania MPP
Zgodnie z art. 108a ust. 1a ustawy o VAT, przy dokonywaniu płatności za nabyte towary lub usługi wymienione w załączniku nr 15 do ustawy, udokumentowane fakturą, w której kwota należności ogółem przekracza kwotę 15.000 zł lub jej równowartość wyrażoną w walucie obcej, podatnicy są obowiązani zastosować mechanizm podzielonej płatności.
* | Jeżeli faktura opiewać będzie na łączną wartość brutto powyżej 15.000 zł (lub równowartości tej kwoty w walucie obcej) i będzie potwierdzała sprzedaż towarów/usług wymienionych w załączniku nr 15 oraz innych towarów i usług niewymienionych w tym załączniku to wówczas obowiązek zastosowania MPP dotyczy wyłącznie kwoty równej kwocie podatku dotyczącej towarów/usług z załącznika nr 15 do ustawy o VAT. Przy czym nabywca ma możliwość uregulowania w podzielonej płatności całej należności z takiej faktury. |
Należność wykazana w fakturze może być wyrażona w walucie obcej nawet wówczas, gdy faktura dokumentuje transakcję realizowaną między polskimi przedsiębiorcami. Jeżeli podatnik wystawia fakturę w walucie obcej, to zgodnie z art. 106e ust. 11 ustawy o VAT, kwotę VAT wykazuje w złotych.
Do przeliczania na złote kwot wyrażonych w walucie obcej stosuje się zasady przeliczania kwot stosowane w celu określenia podstawy opodatkowania określone w art. 31a ust. 1 i 2 lub 2a ustawy o VAT.
Przy transakcjach zawartych między polskimi przedsiębiorcami, udokumentowanych fakturami wystawionymi w walucie obcej nie dochodzi do zwolnienia z obowiązku stosowania obligatoryjnego MPP. Nabywca nie ma jednak możliwości dokonania zapłaty na rachunek VAT należności w walutach obcych. W objaśnieniach podatkowych MF z dnia 23 grudnia 2019 r. w sprawie mechanizmu podzielonej płatności wyjaśniono, że w przypadku transakcji walutowych, dotyczących towarów lub usług objętych obligatoryjnym MPP należy dokonać dwóch płatności:
- kwoty odpowiadającej kwocie VAT (wskazanej na fakturze w złotych polskich) za pomocą komunikatu przelewu na rachunek VAT,
- kwoty netto, która powinna zostać opłacona odrębnym przelewem w obcej walucie (lub może być rozliczona w inny sposób).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|