Konsekwencje dla sprzedawcy w przypadku braku oznaczenia faktury wyrazami "mechanizm podzielonej płatności"
Zgodnie z art. 106e ust. 1 pkt 18a ustawy o VAT na fakturze objętej obowiązkiem stosowania mechanizmu podzielonej płatności podatnik zobowiązany jest umieścić oznaczenie "mechanizm podzielonej płatności".
Brak obowiązkowego oznaczenia przez dostawcę faktury wyrazami "mechanizm podzielonej płatności" powoduje, że jest on również narażony na sankcje. W myśl bowiem art. 106e ust. 12 ustawy o VAT w przypadku stwierdzenia, że podatnik wystawił fakturę bez specjalnego oznaczenia "mechanizm podzielonej płatności" naczelnik urzędu skarbowego lub naczelnik urzędu celno-skarbowego ustali dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 30% kwoty podatku przypadającej na dostawę towarów lub świadczenie usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT wykazanej na tej fakturze.
W związku z powyższym ww. sankcja jest naliczana wyłącznie od wartości VAT, która przypada na dostawę towarów lub świadczenie usług objętych obowiązkowym MPP. Przy czym w stosunku do osób fizycznych, które za ten sam czyn ponoszą odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe albo za przestępstwo skarbowe, dodatkowego zobowiązania podatkowego nie ustala się.
Przykład
W marcu 2024 r. spółka wystawiła fakturę o łącznej wartości brutto przekraczającej 15.000 zł, zawierającą w jednej pozycji towary wymienione w załączniku nr 15 do ustawy o VAT. Faktura nie została oznaczona wyrazami "mechanizm podzielonej płatności". Sankcja w wysokości 30% będzie naliczana wyłącznie od wartości kwoty podatku należnego od tej konkretnej pozycji dotyczącej towarów wymienionych w załączniku nr 15. Spółka może uniknąć ww. sankcji jeżeli nabywca ureguluje w mechanizmie podzielonej płatności kwotę odpowiadającą kwocie podatku przypadającą na dostawę tych towarów. |
Zatem jeżeli podatnik przez pomyłkę nie zamieścił na fakturze adnotacji o MPP, jak najszybciej powinien zawiadomić kontrahenta o obowiązku zapłaty w MPP. Informację tę sprzedawca może przekazać nabywcy w dowolnej formie i w dowolny sposób, nawet przed wystawieniem faktury korygującej (fakturę pierwotną może też poprawić nabywca notą korygującą).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|