Koszty rehabilitacji pracownika, który uległ wypadkowi podczas wykonywania pracy
Pracownik budowlany uległ wypadkowi podczas wykonywania pracy. Pracodawca (spółka z o.o.) nie ponosi winy w zaistnieniu wypadku. Zobowiązał się jednak pokryć pracownikowi wszelkie koszty rehabilitacji. Czy zwrot tych kosztów stanowi w spółce koszty uzyskania przychodów?
Odpowiedzialność za wypadki przy pracy opiera się na zasadzie ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej. Oznacza to, że nawet gdy pracodawca dopełnił wszelkich czynności służących zachowaniu bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, to i tak w razie wypadku w zakładzie pracy przepisy Kodeksu cywilnego obligują go do świadczeń rekompensacyjnych na rzecz poszkodowanego pracownika.
Przepisy Kodeksu cywilnego w art. 444 przewidują, że w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Na żądanie poszkodowanego zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty leczenia, a jeżeli poszkodowany stał się inwalidą, także sumę potrzebną na koszty przygotowania do innego zawodu. Jeżeli poszkodowany utracił całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej albo jeżeli zwiększyły się jego potrzeby lub zmniejszyły widoki powodzenia na przyszłość, może on żądać od zobowiązanego do naprawienia szkody odpowiedniej renty. Jeżeli w chwili wydania wyroku szkody nie da się dokładnie ustalić, poszkodowanemu może być przyznana renta tymczasowa.
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 updop. Wśród tych wyjątków, w art. 16 ust. 1 pkt 16 updop ustawodawca wymienia jednorazowe odszkodowania z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w wysokości określonej przez właściwego ministra oraz dodatkową składkę ubezpieczeniową w przypadku stwierdzenia pogorszenia warunków pracy. Przepis ten nie znajdzie zastosowania w rozpatrywanych okolicznościach.
Dla podatkowej oceny kosztów zasadnicze znaczenie mogą mieć okoliczności, w jakich doszło do wypadku, tj. czy pracodawcy można przypisać winę w zaistnieniu wypadku. Z opisu stanu faktycznego wynika, że nie można mu tego przypisać. Wobec tego kwotę wypłaconą pracownikowi na rehabilitację powypadkową spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Taki pogląd wyraził również Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 17 marca 2023 r., nr 0114-KDIP2-2.4010.318.2022.4.PK.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|