Umorzenie zobowiązań kontrahentowi
Spółka z o.o. ze względu na złą kondycję finansową klienta zdecydowała, że po spłaceniu przez niego 80% zobowiązań umorzy mu pozostałą ich kwotę. Podstawą umorzenia będzie pisemna umowa. Czy w przypadku umorzenia przez spółkę wierzytelności zarachowanych uprzednio jako przychody należne, wartość netto umorzonych wierzytelności będzie w spółce kosztem uzyskania przychodów?
Wartość nieprzedawnionych, umorzonych wierzytelności w kwocie netto, które zostały uprzednio ujęte jako przychody należne na potrzeby ustawy o CIT, stanowić będzie w spółce koszt uzyskania przychodów w dacie ich umorzenia, tj. podpisania umowy o zwolnieniu klienta z długu.
Zgodnie z art. 508 Kodeksu cywilnego, zobowiązanie wygasa, gdy wierzyciel zwalnia dłużnika z długu, a dłużnik zwolnienie przyjmuje. Oznacza to, że warunkiem zaliczenia do kosztów przez wierzyciela umorzonej wierzytelności jest posiadanie przez niego oświadczenia dłużnika, iż zwolnienie z długu przyjmuje. Brak takiego oświadczenia uniemożliwia zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów umorzonej wierzytelności. Kodeks cywilny nie przewiduje w tej sytuacji szczególnej formy wyrażenia woli przez wierzyciela i dłużnika, jednak dla celów dowodowych, w szczególności podatkowych, uzasadnione jest, by zgoda dłużnika przybrała formę pisemną.
W myśl art. 16 ust. 1 pkt 44 updop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów umorzonych wierzytelności, z wyjątkiem takich, które uprzednio (choćby częściowo) zostały zarachowane jako przychody należne, do wysokości zarachowanej jako przychód należny.Do kosztów uzyskania przychodów kwalifikuje się tylko wartość netto umorzonych wierzytelności, gdyż należny VAT nie jest przychodem w rozumieniu ustawy o CIT (art. 12 ust. 4 pkt 9 updop). W związku z czym nie podlega uprzedniemu zarachowaniu jako przychód należny.
W sytuacji, której dotyczy pytanie, trzeba mieć na uwadze art. 16 ust. 1 pkt 20 updop. Zgodnie z nim nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wierzytelności odpisanych jako przedawnione.
Z treści pytania wynika, że na mocy porozumienia spółka zwolni kontrahenta z długu. Wobec tego zaliczenia przedmiotowych wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów będzie można dokonać w momencie wejścia w życie umowy dotyczącej zwolnienia z długu - pod warunkiem, że nie są one przedawnione.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|