Zbycie środka trwałego w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej
Podczas zawieszenia działalności gospodarczej sprzedałem samochód ciężarowy będący środkiem trwałym. Czy osiągnięty z tego tytułu przychód powinienem wykazać w podatkowej księdze przychodów i rozchodów?
Nie tylko przychód, ale i niezamortyzowaną wartość początkową samochodu sprzedanego podczas zawieszenia działalności gospodarczej podatnik powinien wykazać w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.
Zawieszenie wykonywanej przez osobę fizyczną działalności nie uniemożliwia sprzedaży środka trwałego w tym czasie. Z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2024 r. poz. 236) wynika bowiem, że przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na zasadach określonych w niniejszej ustawie, z uwzględnieniem przepisów dotyczących ubezpieczeń społecznych. Co prawda, w okresie zawieszenia przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, może jednak zbywać m.in. własne środki trwałe. Tak stanowi art. 25 ust. 1 i ust. 2 pkt 3 ustawy - Prawo przedsiębiorców.
Sprzedaż przez podatnika środka trwałego powoduje powstanie przychodu z działalności gospodarczej. Trzeba jednak pamiętać, że jednocześnie kosztem uzyskania przychodu są wydatki na nabycie lub wytworzenie tego środka trwałego, pomniejszone o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych. Wynika to z art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a i art. 23 ust. 1 pkt 1 updof. Osiągnięty przychód oraz poniesione koszty należy uwzględnić przy obliczaniu zaliczki na podatek należnej za pierwszy miesiąc wznowienia działalności. Gdyby jednak stan zawieszenia trwał do końca roku podatkowego, w którym sprzedano środek trwały, wówczas rozliczenia należy dokonać w zeznaniu. Takie odroczone w czasie rozliczenie sprzedaży środka trwałego nie zwalnia podatnika z obowiązku bieżącego ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych w prowadzonej przez niego podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Ustawodawca nie przewidział bowiem dla osób, które zawiesiły wykonywanie działalności gospodarczej, odrębnych regulacji w zakresie dokonywania zapisów w podatkowej księdze.
Z regulacji rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2019 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. poz. 2544) wynika, że przychody inne niż ze sprzedaży towarów i usług wpisuje się w kolumnie 8 księgi - "pozostałe przychody". Tak więc w tej kolumnie podatnik powinien wykazać wartość przychodu ze sprzedaży firmowego samochodu, dokonując zapisu pod datą uzyskania tego przychodu. Z kolei koszty odpłatnego zbycia tego środka trwałego kwalifikują się do kategorii pozostałych kosztów, do wpisywania których przeznaczona jest kolumna 13 księgi - "pozostałe wydatki".
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|