Ustalenie kwoty zwrotu nieodliczonej części ulgi prorodzinnej
Z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej podatnik w 2023 r. płacił ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Podstawę jego obliczenia pomniejszał o 50% kwoty składek na własne ubezpieczenie zdrowotne. Czy nieodliczoną część tych składek może uwzględnić na potrzeby ustalenia kwoty zwrotu nieodliczonej części ulgi prorodzinnej?
Tak, składki na ubezpieczenie zdrowotne w części nieodliczonej od przychodów z działalności, można ująć w kwocie składek określających limit zwrotu niewykorzystanej ulgi prorodzinnej.
Po spełnieniu przesłanek określonych w art. 27f updof podatnik może korzystać z ulgi prorodzinnej, dokonując odliczenia kwoty ulgi od podatku obliczonego według skali podatkowej. Jeżeli kwota przysługującego odliczenia jest wyższa od podatku, możliwe jest uzyskanie zwrotu kwoty stanowiącej różnicę między przysługującą a odliczoną kwotą ulgi. W myśl art. 27f ust. 9 updof, kwota różnicy nie może jednak przekroczyć sumy:
1) podlegających odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne (krajowych i zagranicznych), pomniejszonych o składki odliczone w zeznaniu PIT-36L lub PIT-28,
2) składek na ubezpieczenie zdrowotne, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, pomniejszonych o składki odliczone w zeznaniu PIT-36L, PIT-28 lub PIT-16A,
3) składek na ubezpieczenia społeczne (krajowych i zagranicznych) zapłaconych ze środków podatnika od przychodów zwolnionych od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 i 152-154 updof, z wyjątkiem przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, do których mają zastosowanie zasady opodatkowania określone w art. 30c updof (tj. podatek liniowy), art. 30ca updof (tj. 5% podatek od dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej) albo ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Z pytania wynika, że podatnik w 2023 r. podlegał ubezpieczeniu zdrowotnemu w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Z tytułu tej działalności opłacał podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Zatem w myśl art. 11 ust. 1a uzpd, przychody z działalności gospodarczej mógł pomniejszać o 50% składek na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconych w roku podatkowym. Skoro części składek podatnik nie uwzględnił w rozliczeniu zryczałtowanego podatku dochodowego, to na podstawie art. 27f ust. 9 pkt 2 updof, może ich wartość ująć w kwocie składek określających limit zwrotu niewykorzystanej części ulgi prorodzinnej.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|