Wpłaty na IKZE u podatnika składającego dwa zeznania
W 2023 r. gromadziłem oszczędności na indywidualnym koncie zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) i uzyskiwałem przychody ze stosunku pracy i z działalności gospodarczej opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Czy mam prawo zdecydować, w którym zeznaniu odliczę wpłaty dokonane na IKZE?
Tak. Wpłaty na IKZE mogą być odliczane, jeżeli podatnik osiąga dochody/przychody opodatkowane według skali podatkowej, podatkiem liniowym lub ryczałtem ewidencjonowanym. Jednocześnie przepisy nie narzucają kolejności w dokonywaniu odliczeń. Niedopuszczalne jest jednak dwukrotne odliczenie tych samych wydatków.
Podatnicy, którzy w roku podatkowym dokonywali wpłat wyłącznie na jeden rachunek IKZE, mogą skorzystać z ulgi na IKZE pod warunkiem uzyskania przez nich:
- dochodu podlegającego opodatkowaniu na zasadach określonych w ustawie o PIT, tj. według skali podatkowej (art. 26 ust. 1 pkt 2b updof) lub podatkiem liniowym (art. 30c ust. 2 pkt 3 updof), lub
- przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (art. 11 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym).
Odliczenia wpłat na IKZE dokonuje się w zeznaniu (odpowiednio: PIT-36, PIT-36L, PIT-37 lub PIT-28 - zależnie od formy opodatkowania uzyskanych dochodów/przychodów) składanym po zakończeniu roku podatkowego, w którym dokonano wpłat na IKZE.
Wysokość odliczenia ustala się w kwocie dokonanych wpłat, nie wyższej jednak niż kwota przysługującego limitu, tj. 12.483 zł dla osób prowadzących działalność gospodarczą i 8.322 zł dla pozostałych osób. Na wysokość odliczenia wpływa również wysokość dochodu (przychodu) wykazanego w zeznaniu, w którym ulga jest rozliczana. Jeżeli wysokość uzyskanego dochodu (przychodu) jest niższa od kwoty przysługującej w danym roku ulgi, podatnik może dokonać odliczenia do wysokości dochodu (przychodu). Pozostała kwota nie podlega odliczeniu w następnych latach. Może ona natomiast zostać odliczona w innym zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym możliwe jest rozliczenie ulgi (tzn. w którym poniesiono wydatki). Należy również podkreślić, że w przepisach o podatku dochodowym brak jest regulacji wiążących możliwość odliczania wpłat na IKZE czy narzucających konieczność zachowania kolejności odliczeń w odniesieniu do poszczególnych źródeł, z których podatnicy osiągali przychody.
Zatem odnosząc się do sytuacji opisanej w pytaniu, należy stwierdzić, że skoro podatnik prowadzi działalność gospodarczą i ma prawo do wyższego limitu wpłat na IKZE, to nie jest zobligowany do odliczenia ulgi z tego tytułu w zeznaniu, w którym rozlicza podatek dochodowy z tytułu tej działalności (PIT-28). W jego gestii pozostaje decyzja, czy wpłaty te odliczy od przychodów opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem dochodowym czy od dochodów z pracy. Zaprezentowane stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 21 lutego 2022 r., nr 0115-KDIT2.4011.770.2021.3.ŁS.
Na koniec uzupełniająco przypominamy, że w art. 26 ust. 13a updof i art. 11 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym wprowadzono regulacje wykluczające możliwość odliczenia tych samych wydatków przy obliczaniu podstawy opodatkowania na zasadach określonych w obu tych ustawach.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|