Odliczenie od zagranicznego przychodu 30% diety
Od 1 sierpnia 2023 r. do 26 września 2023 r. pan Piotr pracował w Holandii na podstawie umowy o pracę zawartej z tamtejszym pracodawcą (w sumie 57 dni). Dieta za dobę podróży służbowej w Holandii wynosi 50 euro. Czy kwotę tę należy przeliczać na złote i ewentualnie według jakiego kursu?
Ponieważ diety zmniejszają zagraniczny dochód do opodatkowania, który jest wyrażony w euro, to nie ma potrzeby przeliczania ich na złote.
W oparciu o art. 21 ust. 1 pkt 20 updof, wolna od podatku jest część przychodów osób mających miejsce zamieszkania w Polsce, a przebywających czasowo za granicą i uzyskujących tam przychody m.in. ze stosunku pracy. Zwolnienie przysługuje za każdy dzień pobytu za granicą, w którym podatnik pozostawał w stosunku pracy, w kwocie odpowiadającej 30% diety, określonej w odrębnych przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju.
Dla celów wyliczenia kwoty omawianego zwolnienia należy brać pod uwagę dni, w których podatnik:
- przebywał za granicą (uwzględnia się soboty, niedziele oraz dni przyjazdu do kraju wykonywania pracy i wyjazdu z tego kraju),
- pozostawał w stosunku pracy (stosunku pokrewnym).
Wysokość diety uzależniona jest od kraju, w którym podatnik pracował. Kwoty diet określone są w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. z 2023 r. poz. 2190).
Kwotę zwolnienia ustala się w walucie określonej dla państwa, w którym podatnik przebywał, uzyskując przychody ze stosunku pracy. O kwotę tę należy pomniejszyć przychody w walucie obcej. Tak ustaloną wartość przelicza się na złote według zasad określonych w art. 11a updof. Na podstawie tego przepisu wyrażone w walutach obcych przychody (np. z pracy najemnej za granicą) przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego odpowiednio dzień uzyskania przychodu.
Przykład
Od 1 sierpnia 2023 r. do 26 września 2023 r. podatnik przebywał w Holandii, gdzie pracował na podstawie umowy o pracę zawartej z tamtejszym pracodawcą. Wynagrodzenie w wysokości 3.000 euro miesięcznie zostało mu wypłacone 31 sierpnia i 26 września 2023 r. Kwota przysługującego zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 20 updof:
Wynagrodzenie podlegające opodatkowaniu w Polsce wyniosło:
Przeliczenie przychodu podlegającego opodatkowaniu w Polsce na złote według kursu z dnia poprzedzającego dzień wypłaty wynagrodzenia:
Przychód podlegający opodatkowaniu w Polsce wyniósł 23.319,40 zł. |
Należy mieć na uwadze, że na podstawie art. 21 ust. 15 updof zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 20 updof nie ma zastosowania do wynagrodzenia:
- pracownika odbywającego podróż służbową poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej,
- pracownika w związku z jego pobytem poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej w celu udziału w konflikcie zbrojnym lub dla wzmocnienia sił państwa albo państw sojuszniczych, misji pokojowej, akcji zapobieżenia aktom terroryzmu lub ich skutkom, a także w związku z pełnieniem funkcji obserwatora w misjach pokojowych organizacji międzynarodowych i sił wielonarodowych, o ile otrzymuje świadczenia zwolnione od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 83 lub 83a updof,
- uzyskiwanego przez członka służby zagranicznej.
Wspomniane zwolnienie od podatku nie obejmuje również przychodów otrzymanych przez kierowcę z tytułu wykonywania międzynarodowych przewozów drogowych na podstawie stosunku pracy lub umowy zlecenia, o której mowa w art. 13 pkt 8 updof (art. 21 ust. 15c updof).
Dodajemy, że zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 20 updof przysługuje, zarówno w przypadku gdy dochody z pracy za granicą podlegają opodatkowaniu w Polsce przy zastosowaniu metody proporcjonalnego odliczenia, jak i wtedy, gdy dochody te są w Polsce zwolnione od podatku, służąc jedynie ustaleniu stopy procentowej stosowanej do dochodu podlegającego opodatkowaniu (metoda wyłączenia z progresją).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|