Rozliczenie samotnego rodzica, którego dziecko uzyskało zagraniczne dochody nieopodatkowane w Polsce
Podatnik za 2023 r. zamierza skorzystać z preferencyjnego sposobu opodatkowania przewidzianego dla osób samotnie wychowujących dzieci. Czy takie rozliczenie będzie prawidłowe, jeżeli dziecko podatnika nie ukończyło 25 roku życia, ale ma rezydencję podatkową we Francji, gdzie się uczy i uzyskało dochody w kwocie przekraczającej 20.000 zł?
W opisanym przypadku kluczowy jest fakt, że dziecko nie jest polskim rezydentem podatkowym. Oznacza to, że nie podlega ono w Polsce obowiązkowi podatkowemu od dochodów uzyskanych za granicą, a w rezultacie podatnik (jego rodzic) mógł skorzystać z preferencyjnego opodatkowania dochodów (przy spełnieniu wszystkich ustawowych warunków).
W wyniku nowelizacji ustawy o PIT wprowadzonej w lipcu 2022 r. osobom samotnie wychowującym dzieci przywrócono możliwość preferencyjnego opodatkowania dochodów. Rodzic, który spełnia warunki do uznania go za osobę samotnie wychowującą dzieci, rozliczając dochody uzyskane w 2023 r., może więc ustalić podatek dochodowy w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy swoich dochodów. Przy czym w przypadku wychowywania uczącego się, pełnoletniego dziecka, które nie ukończyło 25 roku życia, na potrzeby ustalenia prawa do zastosowania preferencji rodzic powinien ocenić, czy w roku, którego dotyczy rozliczenie, dziecko osiągało dochody, o których mowa w art. 6 ust. 4e updof. We wskazanym przepisie jest mowa o:
- dochodach (z wyjątkiem renty rodzinnej) podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 updof, czyli przy zastosowaniu skali podatkowej z art. 27 ust. 1 updof oraz - w przypadku dochodów osiągniętych za granicą - rozliczanych metodą wyłączenia z progresją lub metodą proporcjonalnego odliczenia (określonych odpowiednio w art. 27 ust. 8 oraz ust. 9 i 9a updof),
- dochodach opodatkowanych na zasadach z art. 30b updof (dochodach z kapitałów pieniężnych rozliczanych w PIT-38) oraz
- przychodach wolnych od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 i 152 updof (tzw. ulga dla młodych i dla powracających z zagranicy).
Aby mieć prawo do omawianej preferencji, wymienione dochody/przychody dziecka nie mogą przekraczać dwunastokrotności kwoty renty socjalnej określonej w ustawie z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz. U. z 2023 r. poz. 2194), w wysokości obowiązującej w grudniu roku podatkowego. Tak więc dochody/przychody dziecka za 2023 r. nie mogą przekroczyć kwoty 19.061,28 zł (tj. 12 x 1.588,44 zł).
Odnosząc się do wątpliwości przedstawionych w pytaniu, należy stwierdzić, że gdyby dziecko było polskim rezydentem podatkowym, to okoliczność uzyskania przez nie za granicą dochodów w wysokości przekraczającej w roku podatkowym kwotę 19.061,28 zł, skutkowałoby utratą przez podatnika prawa do preferencyjnego opodatkowania. Tymczasem z okoliczności sprawy wynika, że dziecko nie jest polskim rezydentem podatkowym. Oznacza to, że jego dochody uzyskane za granicą nie podlegają opodatkowaniu w Polsce. W rezultacie nie ma podstaw, by podatnik na potrzeby ustalenia prawa do skorzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów przewidzianego dla osób samotnie wychowujących dzieci, uwzględniał te dochody w limicie dochodów dziecka pełnoletniego określonym w art. 6 ust. 4e updof. Można więc przyjąć, że podatnik rozliczy swoje dochody prawidłowo, o ile spełnił wszystkie pozostałe warunki określone w ustawie o PIT warunkujące skorzystanie z tego sposobu opodatkowania.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|