Wydatki na zakup leków niezwiązanych z niepełnosprawnością
Osoba niepełnosprawna ponosi wydatki na leki udokumentowane fakturami. Czy stosując ulgę rehabilitacyjną w tym zakresie, może uwzględniać tylko koszty leków, które stosuje w związku z niepełnosprawnością, czy także wydatki na inne leki? Czy obowiązuje lista leków, które mogą być uwzględnione w kwocie odliczenia?
Ulga rehabilitacyjna nie dotyczy wyłącznie leków związanych z niepełnosprawnością, lecz wszystkich leków zaleconych przez lekarza specjalistę, zażywanych stale lub czasowo.
Jedną z kategorii wydatków na cele rehabilitacyjne oraz związane z ułatwianiem wykonywania czynności życiowych uważa się wydatki na zakup leków. Aby skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej w tym zakresie, wydatki na leki muszą spełniać przesłanki określone w art. 26 ust. 7a pkt 12 updof.
W pierwszej kolejności należy zauważyć, że wskazany przepis precyzuje, iż chodzi o leki, o których mowa w ustawie z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2022 r. poz. 2301 ze zm.). Ustawa ta zaś wyróżnia i definiuje pojęcia: lek apteczny, lek gotowy, lek recepturowy oraz produkt leczniczy. Z kolei w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia z 2022 r. pod poz. 121 ogłoszony jest m.in. wykaz produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Równie istotną kwestią warunkującą prawo do odliczenia wydatków na leki jest stwierdzenie przez lekarza specjalistę, że osoba niepełnosprawna powinna stosować stale lub czasowo te leki. Przyjmuje się, że odliczeniem można objąć wydatki na wszystkie leki, których stosowanie (stale lub czasowo) zaleci lekarz specjalista, niezależnie od tego, czy leki związane są ze schorzeniem, w związku z którym orzeczono niepełnosprawność, czy też z jakimkolwiek innym schorzeniem.
Przepisy regulujące stosowanie ulgi rehabilitacyjnej nie wskazują, w jaki sposób dokumentować fakt takiego zalecenia. Warto więc przypomnieć, że do tej sprawy odniósł się Minister Finansów w piśmie z 28 kwietnia 2017 r., nr DD3.054.14.2017, stanowiącym odpowiedź na interpelację poselską nr 11801 (Sejm VIII kadencji). Możemy przeczytać w nim, że: "(...) na okoliczność udokumentowania faktu stwierdzenia przez lekarza specjalistę obowiązku przyjmowania leków stale lub czasowo, dopuszczane są wszystkie dowody przedkładane przez podatników, w tym np.:
- karty leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego,
- informacje o leczeniu sanatoryjnym,
- karty leczenia pacjenta sporządzane przez lekarzy specjalistów, przekazywane pacjentom oraz lekarzom pierwszego kontaktu,
- zaświadczenia od lekarzy specjalistów,
- zaświadczenia lekarzy rodzinnych, potwierdzające prowadzone leczenie specjalistyczne, kserokopie recept wystawionych przez lekarzy specjalistów oraz zalecenia przyjmowania leków specjalistycznych".
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|