Odliczenie składek na ubezpieczenia społeczne przez wspólnika spółki komandytowej
Wspólnik spółki komandytowej podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym. Czy składki na te ubezpieczenia, wpłacone przez spółkę do ZUS, będzie mógł odliczyć w przypadku osiągania przychodów z innych źródeł niż kapitały pieniężne, np. z indywidualnej działalności gospodarczej lub prywatnego najmu, opodatkowanych PIT lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?
Tak, osiąganie przychodów z innych źródeł niż kapitały pieniężne, opodatkowanych PIT lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, umożliwia odliczenie składek bezpośrednio opłaconych (sfinansowanych) przez wspólnika na własne ubezpieczenia społeczne.
Z przepisów ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1230 ze zm.) wynika, że wspólnicy spółek komandytowych podlegają ubezpieczeniom społecznym na zasadach określonych dla przedsiębiorców. Dotyczy to zarówno wymiaru składek, jak i ich uiszczania (tj. bezpośrednio przez ubezpieczonego). Przy czym dla celów podatku dochodowego, przychody z tytułu udziału w spółce komandytowej nie są kwalifikowane do przychodów z działalności gospodarczej. Uznaje się je za przychody z kapitałów pieniężnych (art. 17 ust. 1 pkt 4 updof), a podatek dochodowy w formie zryczałtowanej jako płatnik pobiera i rozlicza spółka komandytowa. Art. 30a ust. 1 pkt 4 updof, który ma zastosowanie w zakresie opodatkowania przychodów z udziału w spółce komandytowej, nie przewiduje możliwości pomniejszenia podstawy obliczenia podatku o składki na ubezpieczenia społeczne. Tym samym w ramach tego źródła przychodu wspólnicy spółki komandytowej nie mają możliwości podatkowego rozliczenia opłaconych składek. Nie oznacza to jednak, że prawo odliczenia tych składek w ogóle im nie przysługuje. Jeżeli bowiem wspólnik spółki komandytowej np. prowadzi również indywidualną działalność gospodarczą opodatkowaną według skali podatkowej lub podatkiem liniowym, to w świetle przepisów ustawy o PIT, ma prawo do rozliczania składek na ubezpieczenia społeczne na dwa sposoby. W szczególności, składki opłacone na własne ubezpieczenia społeczne może ujmować do kosztów uzyskania przychodów. Jednak zgodnie z art. 22 ust. 1 updof, poniesiony wydatek może być uznany za koszt uzyskania przychodów, o ile pozostaje w związku z przychodami lub źródłem przychodu. Warunek ten nie jest spełniony, gdy u podatnika tytułem do opłacenia składki jest udział w spółce komandytowej.
Drugi sposób polega na odliczeniu składek od dochodu. Treść art. 26 ust. 1 pkt 2 updof wskazuje, że (z pewnymi zastrzeżeniami nieistotnymi w tej sprawie) odliczeniu podlegają zarówno składki opłacone bezpośrednio przez podatnika, jak i potrącone przez płatnika ze środków podatnika. Niezależnie od sposobu rozliczania składek (tj. opłacania bezpośrednio lub pobierania przez płatnika), mogą one również być odliczane od przychodów podlegających opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (art. 11 ust. 1 i 2 uzpd). W przypadku zaś stosowania opodatkowania podatkiem liniowym, od podstawy opodatkowania można odliczać składki opłacone do ZUS bezpośrednio na własne ubezpieczenia społeczne (art. 30c ust. 2 pkt 1 updof).
Tak więc podatnik, który opłaca do ZUS składki na własne ubezpieczenia społeczne jako wspólnik spółki komandytowej, może odliczyć sumę tych wpłat, w wysokości ustalonej na podstawie dowodów poniesienia, od dochodu/przychodu uzyskanego z innego źródła niż z kapitałów pieniężnych, np. z indywidualnej działalności gospodarczej czy tzw. prywatnego najmu. Odliczenia dokona w zeznaniu PIT-36, PIT-36L lub PIT-28 - zależnie od formy opodatkowania.
Należy dopowiedzieć, że spółka komandytowa nie jest płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne jej wspólników. Skoro więc w pytaniu wskazano, że wpłat dokonywała spółka, na potrzeby odpowiedzi przyjęliśmy założenie, że spółka działała jako posłaniec, a środki wpłacane do ZUS pochodziły od podatnika (np. zostały potrącone z zaliczek na poczet udziału w zysku spółki). W przeciwnym razie nie będzie istniała możliwość odliczenia składek od dochodu. Odliczenie dotyczy bowiem składek zapłaconych przez podatnika (a nie osoby/podmioty trzecie).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|