Limit odliczenia wpłat na IKZE w roku rozpoczęcia działalności gospodarczej
Podatnik rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego. Czy w zeznaniu będzie mógł odliczyć wpłaty na IKZE w pełnej wysokości limitu ustalonego dla przedsiębiorców?
Podatnik będzie mógł odliczyć kwotę faktycznie dokonanych wpłat na IKZE - do wysokości limitu obowiązującego na mocy regulacji pozapodatkowych.
Ulga z tytułu wpłat na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) ma charakter powszechny. Zasadniczo może z niej skorzystać każdy podatnik, który podpisze umowę z odpowiednią instytucją i na jej podstawie będzie dokonywał wpłat na prowadzone dla niego indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego. Prawo do ulgi nie zostało bowiem powiązane z osiąganiem przychodów z określonego źródła przychodów. Niemniej jednak, to z jakiego źródła podatnik osiąga przychody, może przesądzić, w jakiej wysokości będzie mógł dokonać odliczenia.
Odliczeniu podlegają wypłaty na IKZE dokonane przez podatnika w roku podatkowym - do wysokości określonej w przepisach o IKZE. Te odrębne przepisy nie tylko określają zasady gromadzenia oszczędności na IKZE, ale również wprowadzają roczne ograniczenie wysokości wpłat. Z uregulowań art. 13a ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (Dz. U. z 2022 r. poz. 1792 ze zm.) wynika, że limity wpłat na IKZE obowiązujące w roku kalendarzowym są ogłaszane corocznie przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego, w drodze obwieszczenia, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski". Przy czym od 2021 r. ogłaszane są dwa limity wpłat. Jeden z nich dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą w rozumieniu art. 8 ust. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, a drugi - pozostałych osób oszczędzających na IKZE. W 2023 r. limity te wynoszą odpowiednio: 12.483 zł oraz 8.322 zł (Mon. Pol. z 2022 r. poz. 1006).
W kontekście problemu podniesionego w pytaniu należy wyjaśnić, że w przepisach podatkowych brak jest zastrzeżenia, że limit odliczenia z tytułu wpłat na IKZE podlega zmianie (zwiększeniu lub zmniejszeniu) z jakichkolwiek przyczyn. W praktyce oznacza to, że podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą i uprawniony do ulgi na IKZE będzie mógł odliczyć kwotę wpłat faktycznie dokonanych, nie wyższą jednak niż kwota ustawowego limitu obowiązującego w danym roku podatkowym. Na potrzeby zastosowania ulgi na IKZE kwotę do odliczenia powinien ustalić na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, zawierających w szczególności dane identyfikujące osobę dokonującą wpłaty, odbiorcę wpłaty, jej tytuł oraz kwotę. Tak wynika z art. 26 ust. 7 pkt 4 updof.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|