Nakłady na nowe przedsięwzięcie termomodernizacyjne
Podatnik jest właścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego, w którym dokonał wymiany okien. Wydatki związane z tym przedsięwzięciem odliczył w ramach ulgi termomodernizacyjnej w zeznaniu za 2021 r., nie wyczerpując całego limitu odliczenia. Czy poniesione w 2023 r. wydatki na zakup i montaż pompy ciepła w tym samym budynku są nowym przedsięwzięciem termomodernizacyjnym i podlegają odliczeniu od dochodu?
Do wysokości limitu wynoszącego 53.000 zł, podatnik może odliczać wydatki związane z realizacją różnych przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Tak więc może odliczyć poniesione w 2023 r. wydatki na zakup i montaż pompy ciepła - w ramach niewykorzystanego limitu odliczenia.
Z uregulowań zawartych w art. 26h updof wynika, że właściciel (współwłaściciel) budynku mieszkalnego jednorodzinnego, który w roku podatkowym ponosi wydatki na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w takim budynku, może w zeznaniu pomniejszyć dochód o wartość tych wydatków. Nie traci przy tym prawa do odliczenia, gdy realizowane przedsięwzięcie zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniósł pierwszy wydatek. Łączna kwota wydatków udokumentowanych fakturami i podlegających odliczeniu, a dotycząca wszystkich przedsięwzięć termomodernizacyjnych realizowanych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem (współwłaścicielem), nie może przekroczyć 53.000 zł. W zakresie rozumienia pojęcia przedsięwzięcia termomodernizacyjnego ustawa o PIT w art. 5a pkt 18c odsyła do art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2023 r. poz. 2496). Wynika z niego, że przedsięwzięcia termomodernizacyjne to przedsięwzięcia, których przedmiotem jest m.in. ulepszenie, w wyniku którego następuje zmniejszenie zapotrzebowania na energię dostarczaną na potrzeby ogrzewania do budynków mieszkalnych oraz całkowita lub częściowa zamiana źródeł energii na źródła odnawialne lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji.
Realizowane przedsięwzięcia termomodernizacyjne mogą więc mieć różny zakres i charakter, jak np. wymiana okien, dachu, systemu grzewczego, montaż paneli fotowoltaicznych. Podatnik nie ma obowiązku ich jednoczesnego przeprowadzania. Ponadto limit ulgi nie jest związany z jednym przedsięwzięciem termomodernizacyjnym, lecz jest określony dla danego podatnika, niezależnie od liczby przedsięwzięć. Zatem w opisanej sytuacji podatnik może odliczyć wydatki poniesione w 2023 r. na zakup i montaż pompy ciepła (w ramach niewykorzystanego limitu odliczenia). Nasze stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 9 stycznia 2023 r., nr 0115-KDIT2.4011.704.2022.2.ŁS.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|