Wpływ korekty rozliczenia na przechowywanie ksiąg podatkowych
Urząd skarbowy przeprowadził u mnie kontrolę podatkową. Dotyczyła ona prawidłowości rozliczenia podatku PIT za 2021 r. Po jej zakończeniu złożyłem korektę PIT-36 za 2021 r. Czy dokonanie pokontrolnej korekty zeznania podatkowego, uwzględniającej w całości ustalenia kontrolne, powoduje wydłużenie okresu przechowywania dokumentacji związanej z rozliczeniem podatku objętego kontrolą podatkową?
NIE. Korekta zeznania podatkowego, także dokonana w związku z przeprowadzoną przez urząd skarbowy kontrolą, nie ma wpływu na okres przechowywania dokumentacji dotyczącej poprawionego rozliczenia.
Okres przechowywania ksiąg podatkowych i dokumentów związanych z ich prowadzeniem jest skorelowany z terminem przedawnienia zobowiązania podatkowego, którego one dotyczą, chyba że ustawy podatkowe stanowią inaczej. Wskazuje tak art. 86 § 1 Ordynacji podatkowej. Przedawnienie zobowiązania podatkowego następuje zasadniczo po 5 latach, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Termin przedawnienia podatku - a w konsekwencji okres archiwizacji ksiąg i dokumentów związanych z ich prowadzeniem - wydłuża się, jeżeli jego bieg nie rozpocznie się, np. na skutek rozłożenia zapłaty podatku na raty, będzie zawieszony, np. po wniesieniu sprawy do sądu administracyjnego, lub zostanie przerwany, np. w wyniku zastosowania środka egzekucyjnego (zajęcia składnika majątku podatnika) w toku egzekucji administracyjnej. Przypadki te zostały wskazane w art. 70-70e Ordynacji podatkowej. Dłuższy okres archiwizacji dokumentacji podatkowej może ponadto wynikać z odrębnych przepisów, np. ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1604).
Wszczęcie i przeprowadzenie kontroli podatkowej (niezależnie od jej wyniku) oraz złożenie korekty weryfikowanego rozliczenia (bez względu na zakres naniesionych poprawek) nie mają wpływu na bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego - nie powodują jego przerwania lub zawieszenia, a w konsekwencji nie powodują wydłużenia okresu przechowywania dokumentacji podatkowej. Termin płatności podatku PIT za 2021 r. upłynął 2 maja 2022 r. Zobowiązanie to przedawni się z upływem 31 grudnia 2027 r. Księgi podatkowe i dokumenty związane z rozliczeniem podatku PIT za 2021 r. trzeba więc zachować przynajmniej do końca 2027 r. Okres archiwizacji będzie dłuższy, jeżeli wystąpiły lub wystąpią przewidziane prawem okoliczności powodujące zawieszenie lub przerwanie biegu terminu przedawniania podatku.
"(...) przedawnienie jest terminem materialnoprawnym i stanowi postać wygaśnięcia zobowiązania podatkowego. Upływ terminu przedawnienia oznacza, że stosunek zobowiązaniowy przestaje istnieć mimo niezaspokojenia wierzyciela przez dłużnika".
Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 13 grudnia 2022 r., sygn. akt I SA/Bd 555/22 (orzeczenie nieprawomocne) |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|