Uchybienia wykryte w ramach czynności sprawdzających
Zeznanie PIT-36 za 2022 r. złożyłem po terminie. Urząd skarbowy wykrył w nim w ramach czynności sprawdzających błędy w wyliczeniach. Otrzymałem wezwanie do złożenia korekty zeznania podatkowego. Czy do zeznania korygującego trzeba dołączyć uzasadnienie przyczyn jego sporządzenia?
NIE. Do zeznania korygującego, składanego na wezwanie urzędu skarbowego w ramach czynności sprawdzających, nie trzeba dołączyć wyjaśnienia przyczyn dokonania korekty.
Czynności sprawdzające pozwalają urzędowi skarbowemu zweryfikować złożone zeznanie podatkowe (oraz załączniki do niego) pod kątem poprawności formalnej i rachunkowej, a także przeprowadzić wstępną ocenę zgodności danych zawartych w zeznaniu podatkowym z rzeczywistością. Osoby korzystające z ulg podatkowych mogą być wezwane do przedstawienia dokumentów, których obowiązek posiadania w określonym czasie wynika z przepisów prawa, a potwierdzających zasadność dokonanych odliczeń i wysokość poniesionych wydatków. Wykryte błędy mogą być od razu poprawione bez konieczności wszczęcia kontroli lub postępowania podatkowego. Korekty weryfikowanego rozliczenia może dokonać podatnik lub urząd skarbowy. Przewiduje to art. 274 Ordynacji podatkowej.
Urząd skarbowy ma prawo dokonać samodzielnej korekty w ograniczonym zakresie. Wolno mu wyeliminować błędy rachunkowe, inne oczywiste pomyłki oraz nieprawidłowości wynikające ze sporządzenia zeznania podatkowego niezgodnie z wymogami formalnymi, jeżeli w wyniku naniesionych poprawek lub uzupełnień zmiana wysokości zobowiązania podatkowego, nadpłaty czy straty nie przekracza 5.000 zł. Podatnik otrzymuje uwierzytelnioną kopię skorygowanego w tym trybie zeznania podatkowego. Dostaje ją wraz z informacją o związanej z korektą zmianie wysokości zobowiązania podatkowego, nadpłaty czy straty albo informacją o braku takich zmian, oraz o prawie wniesienia sprzeciwu. Sprzeciw można złożyć w terminie 14 dni od dnia doręczenia uwierzytelnionej kopii skorygowanego zeznania podatkowego. Wniesienie go anuluje urzędową korektę. W razie niewniesienia sprzeciwu w terminie, urzędowa korekta zeznania podatkowego wywołuje skutki prawne jak korekta złożona przez podatnika.
W przypadku gdy urząd skarbowy nie może usunąć stwierdzonych nieprawidłowości ze względu na ich charakter lub zakres, zwraca się do podatnika o złożenie niezbędnych wyjaśnień oraz korekty zeznania podatkowego. Wskazuje jednocześnie przyczyny, z powodu których informacje zawarte w zeznaniu podatkowym budzą wątpliwości.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|