Połączenie spółek osobowych a korekta JPK_V7M
Spółki: komandytowa oraz komandytowo-akcyjna połączyły się poprzez zawiązanie spółki z o.o. Konieczna jest tymczasem korekta jednego z JPK_V7M złożonego przez spółkę komandytową jeszcze przed połączeniem. Kto ma dokonać korekty tego pliku?
Korekty rozliczeń VAT za okresy rozliczeniowe sprzed połączenia osobowych spółek handlowych składa ich następca prawny, czyli w omawianym przypadku spółka z o.o.
Osobowe spółki handlowe (tj. jawne, partnerskie, komandytowe i komandytowo-akcyjne) mogą się łączyć ze sobą m.in. przez zawiązanie spółki kapitałowej (tj. z o.o., prostej akcyjnej lub akcyjnej), na którą przechodzi majątek wszystkich łączących się spółek za udziały albo akcje nowej spółki. Regulują to art. 491 § 2 i art. 492 § 1 pkt 2 Kodeksu spółek handlowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 ze zm.). Połączenie następuje z dniem wpisania połączenia do rejestru właściwego według siedziby nowo zawiązanej spółki kapitałowej. Wpis ten wywołuje skutek w postaci wykreślenia łączących się spółek osobowych z rejestru, a w dniu wykreślenia zostają one rozwiązane.
Nowo zawiązana spółka kapitałowa staje się następcą prawnym połączonych spółek osobowych, także na gruncie prawa podatkowego. Wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki każdej z łączących się spółek. Sukcesja obejmuje również prawa i obowiązki wynikające z decyzji wydanych na podstawie przepisów prawa podatkowego oraz porozumienia inwestycyjnego. Stanowią tak art. 93 § 1 i art. 93d Ordynacji podatkowej.
Z dniem połączenia spółek osobowych ustaje nie tylko ich byt cywilnoprawny, ale także prawnopodatkowy. Przestają one istnieć jako podatnicy VAT, tracą zdolność do korzystania z praw i wykonywania obowiązków wynikających z przepisów ustawy o VAT, a te prawa lub obowiązki przechodzą na nowo zawiązaną spółkę kapitałową jako ich następcę prawnego (sukcesora). Spółka kapitałowa jest tym samym uprawniona do dokonania korekty deklaracji VAT/plików JPK_V7M/JPK_V7K złożonych przez połączone spółki osobowe za okresy rozliczeniowe sprzed dokonania połączenia. Prawo to przysługuje do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. W deklaracji/pliku korygującym za okres sprzed połączenia należy podać dane spółki połączonej (osobowej), której rozliczenie jest korygowane: jej nazwę, adres, NIP. Poprawiane rozliczenie dotyczy bowiem czasu, w którym była ona podatnikiem VAT. Korektę podpisuje osoba uprawniona do podpisania deklaracji składanych przez spółkę kapitałową powstałą w wyniku połączenia spółek osobowych (por. interpretację indywidualną Dyrektora KIS z dnia 11 sierpnia 2021 r., nr 0111-KDIB3-3.4012.210.2021.4.MS).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|