Odszkodowania wypłacone pracownikom na podstawie ugody pozasądowej
Odszkodowania wypłacone pracownikom na podstawie ugody pozasądowej nie podlegają zwolnieniu od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 updof. Nie zmienia tego fakt, że ich wysokość została ustalona w oparciu o postanowienia układu zbiorowego pracy. |
Z uzasadnienia
"Podstawę oceny przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej stanu faktycznego był art. 21 updof. Przepis ten w ust. 1 wymienia jako podlegające zwolnieniu z opodatkowania otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z postanowień układów zbiorowych pracy, innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów lub statutów, o których mowa w art. 9 § 1 Kodeksu pracy. Jednak przepis ten zawiera katalog wyłączeń ze zwolnienia. Powoduje to, że wystąpienie jednej z przesłanek wymienionych w punktach od a). do g)., pociąga za sobą niedopuszczalność zwolnienia z opodatkowania.
Językowe brzmienie tego przepisu jest zatem jasne. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 11 kwietnia 2014 r., sygn. akt II FSK 1077/12 podkreślił, że analiza językowa danego przepisu prawa jest nie tylko punktem wyjścia wykładni prawa, ale także zakreśla jej granice. Próba dokonania wykładni, która byłaby sprzeczna z językowym znaczeniem przepisu prawa byłaby naruszeniem zasady praworządności. Językowe znaczenie przepisu prawa wyznacza bowiem granice dopuszczalnej wykładni, gdyż formuła słowna jest (...) granicą wszelkiego dopuszczalnego sensu, jakiego możemy poszukiwać w tekście przepisów prawa (tak wyrok NSA z dnia 18 grudnia 2000 r., III SA 3055/09). W orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego wypracowano kryteria stosowania różnych dyrektyw wykładni, przyznając pierwszeństwo zasadzie wykładni językowej i traktując pozostałe zasady wykładni, w tym wykładnię systemową i funkcjonalną, a także historyczną, jako subsydiarne. Myśl tę wyrażono w uchwale Naczelnego Sądu Administracyjnego z 20 marca 2000 r., sygn. akt FPS 14/99 stwierdzającej, że wykładnia językowa jest punktem wyjścia dla wszelkiej wykładni prawa i zakreśla jej granice w ramach możliwego sensu słów zawartych w tekście prawnym.
Słuszne zatem jest stanowisko organu interpretacyjnego, że wystąpienie jednej z okoliczności wyłączenia zwolnienia z opodatkowania powoduje konieczność opodatkowania odszkodowania nawet, jeżeli podstawę jego ustalenia stanowiły przepisy układów zbiorowych pracy, innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów lub statutów, o których mowa w art. 9 § 1 Kodeksu pracy. Skoro w niniejszej sprawie z pracownikami zostały zawarte ugody pozasądowe, to zaszła okoliczność wyłączająca zwolnienie z opodatkowania odszkodowania ustalonego w drodze tej ugody. Nie zmienia tego faktu oparcie ustaleń dotyczących wysokości odszkodowania na układzie zbiorowym pracy. Oceny tej nie zmienia stanowisko skarżącego, jakoby odmowa zwolnienia prowadziła do podwójnego opodatkowania tych samych świadczeń. Jest wręcz przeciwnie. Skoro odszkodowanie ma rekompensować niewypłacenie premii uznaniowej, ekwiwalentu za niewykorzystany urlop zdrowotny oraz dodatku urlopowego, to te składniki wynagrodzenia będą opodatkowane tylko raz - na etapie ich wypłaty jako odszkodowania, którego wysokość, choć znajdująca oparcie w układzie zbiorowym pracy, to jednak wynika z ugody pozasądowej".
(wyrok WSA w Gliwicach z 11 października 2023 r., sygn. akt I SA/Gl 770/23 - orzeczenie nieprawomocne)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|