Otrzymanie całej kwoty zapłaty przed wydaniem towaru klientowi
W sytuacji gdy przedsiębiorca otrzyma od klienta całą kwotę zapłaty przed wysłaniem mu towaru, przychód podatkowy powstanie w dacie otrzymania pieniędzy. Nazwanie takiej zapłaty zaliczką jest bez znaczenia dla momentu ustalenia przychodu. |
Z uzasadnienia
"W rozpoznawanej sprawie strony toczą spór co do właściwej interpretacji przepisu art. 12 ust. 3a oraz ust. 4 pkt 1 u.p.d.o.p. w odniesieniu do przedstawianego we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej zdarzenia przyszłego. Strona skarżąca zadała pytanie o moment powstania dla spółki przychodu podatkowego w związku z otrzymaniem, od nabywców towarów oferowanych przez spółkę, wpłat w pełnej wysokości na poczet dostaw towarów planowanych w następnych okresach rozliczeniowych. Zdaniem spółki otrzymana przez nią wpłata nie ma charakteru definitywnego (ostatecznego) a zatem przychód podatkowy powinien być rozpoznany dopiero w momencie dostawy towarów. Brak ostatecznego charakteru wpłaty w ocenie skarżącej należy traktować jako »pobraną wpłatę lub zarachowaną należność na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych«, o których mowa w art. 12 ust. 4 pkt 1 u.p.d.o.p. i w stosunku do których obowiązek podatkowy jest odroczony. Sąd uznał, iż pogląd skarżącej na gruncie okoliczności przedstawionych we wniosku o udzielenie interpretacji indywidualnej nie jest prawidłowy. (...)
Wskazując na opisane we wniosku zdarzenie przyszłe należy przypomnieć, iż skarżąca sprzedaż oferowanych towarów (kosmetyków czy perfum) zamierza prowadzić między innymi w formie sklepu internetowego. Nabywca kupując towar tą drogą w pierwszej kolejności składa zamówienie a następnie płaci za niego z góry, tj. przed realizacją jego dostawy. Środki wpłacane są w pełnej wysokości. Regulamin sklepu internetowego nie przewiduje innej formy zapłaty za towar nabyty w opisany sposób.
Zdaniem Sądu nie można więc przyjąć, że opisane we wniosku wpłaty z tytułu nabycia towarów w sklepie internetowym nie mają charakteru definitywnego, a zatem nie stanowią przychodu podatkowego.
(...) z przedstawionego w niniejszej sprawie opisu zdarzenia wynika, że kupujący reguluje całą należność w momencie nabycia towaru. Składając zamówienie w sklepie internetowym zawiera umowę, na poczet której dokonuje pełnej zapłaty za kupiony towar. Jak podała strona w pewnych okolicznościach przewidzianych w regulaminie sklepu internetowego można domagać się zwrotu wpłaconych środków. Dodatkowo w regulaminie zapisano, iż otrzymane przez spółkę kwoty płatności będą traktowane jako otrzymane na poczet realizacji zamówienia i będą podlegały rozliczeniu. Przewidziane w regulaminie sklepu internetowego okoliczności związane z możliwością zwrotu wpłacającemu środków nie mają jednak w ocenie Sądu wpływu na charakter dokonanej wpłaty. Ewentualne unormowane w regulaminie sytuacje mogące skutkować zwrotem wpłaconych środków będące wyrazem cywilnoprawnych regulacji pomiędzy stronami umowy kupna-sprzedaży nie decydują o tym, iż w momencie zapłaty za towar spółka nie uzyskała przychodu. Nabywca towaru w dniu nabycia (złożenia zamówienia) dokonuje z góry definitywnej zapłaty, która ma charakter ostatecznego przysporzenia, a nie jak argumentuje skarżąca - zaliczki. O zaliczce (nawet 100%) byłaby mowa w sytuacji gdyby należność była uiszczona w związku z deklaracją nabycia towaru, a nie - jak w niniejszej sprawie - w związku z jego zakupem.
(...) Rację ma DKIS twierdząc, iż w odniesieniu do zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku spółki, w świetle art. 12 ust. 3a u.p.d.o.p., przychód powstaje w dacie uregulowania należności.
(...) o powstaniu przychodu podatkowego decyduje, co do zasady, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi. Jeśli jednak podatnik przed tym dniem wystawił fakturę lub otrzymał należność, to przychód powstaje w tym dniu, czyli przed dokonaniem wydania rzeczy, zbyciem prawa majątkowego czy wykonaniem usługi. Podkreślić jeszcze raz należy, iż na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychód powinien cechować się definitywnością i określonością. Zatem za przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym może być uznany tylko definitywny i trwały przyrost majątkowy. Jako przychód powinno się traktować przysporzenia majątkowe o charakterze trwałym, których rzeczywiste otrzymanie, a w niektórych przypadkach już sam fakt, że są należne, powoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku dochodowym.
W związku z powyższym wpłata związana z zamówieniem towaru w sklepie internetowym stanowi przychód podatkowy skarżącej uzyskany w momencie sprzedaży, o którym mowa w art. 12 ust. 3a u.p.d.o.p., moment ten następuje jako pierwszy i wyprzedza wydanie rzeczy (towaru)".
(wyrok WSA we Wrocławiu z 30 maja 2023 r., sygn. akt I SA/Wr 537/22 - orzeczenie nieprawomocne)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|