Udział przedsiębiorcy w nieodpłatnym szkoleniu zorganizowanym przez kontrahenta
Jeżeli przedsiębiorca korzysta z nieodpłatnego szkolenia zorganizowanego przez swojego kontrahenta, to u takiego przedsiębiorcy powstaje przychód z nieodpłatnych świadczeń, zaliczany do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. |
Z uzasadnienia
"(...) istota sporu dotyczy ustalenia skutków podatkowych udziału ekspertów prowadzących działalność gospodarczą w szkoleniach organizowanych przez skarżącą, tzn. czy po ich stronie powstanie przychód, który należy zaliczyć do przychodów ze źródła pozarolnicza działalność gospodarcza. Przy czym podkreślić należy, że pytanie zawarte we wniosku o udzielenie interpretacji dotyczyło obowiązków skarżącej Spółki jako wnioskodawcy w świetle przedstawionego stanu faktycznego. Skarżąca Spółka pytała - cyt. »Czy udział w Szkoleniach Ekspertów oznacza powstanie przychodu u Ekspertów skutkującego powstaniem obowiązku dla Wnioskodawcy obliczenia i pobrania zaliczki na podatek dochodowy oraz powstaniem obowiązku wystawienia informacji PIT-11?«.
Na tak zadane pytanie organ interpretacyjny w zaskarżonej do Sądu interpretacji indywidualnej wskazał, że w przypadku szkoleń, które wnioskodawca zapewnia Ekspertom, tj. osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą wskazać należy, że w związku z zaoszczędzeniem wydatków, które musieliby ponieść na szkolenia uzyskują przysporzenie majątkowe, które stanowi dla tych osób przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 i art. 14 ust. 1 oraz ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji - jak słusznie wskazał wnioskodawca w swoim stanowisku - nie ciąży na Spółce obowiązek obliczania i poboru zaliczek na podatek dochodowy oraz obowiązek wystawiania informacji PIT-11. Osoby te są bowiem zobowiązane do samodzielnego rozliczenia uzyskiwanych przez siebie dochodów. (...)
W ocenie Sądu stanowisko organu interpretacyjnego w tym zakresie jest zasadne i znajduje oparcie w przepisach prawa.
(...) należy przyjąć, że za przychody należy uznać każdą formę przysporzenia majątkowego, zarówno formę pieniężną jak i niepieniężną, w tym nieodpłatne świadczenia otrzymane przez podatnika. Dla celów podatkowych przyjmuje się, że nieodpłatne świadczenie obejmuje każde działanie lub zaniechanie na rzecz innej osoby oraz wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu, lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności podmiotów, których skutkiem jest nieodpłatne, tj. niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie majątku innej osobie, mające konkretny wymiar finansowy.
W ocenie Sądu w przedmiotowej sprawie trafnie organ interpretacyjny dokonał rozróżnienia skutków podatkowych i braku powstania przychodu z tytułu udziału w szkoleniach przeprowadzanych dla własnych pracowników i pracowników tymczasowych oraz w stosunku do ekspertów prowadzących samodzielną działalność gospodarczą. Pracownicy mają bowiem obowiązek uczestniczyć w szkoleniach w ramach wykonywania obowiązków ze stosunku pracy. W tej sytuacji koszty tych szkoleń ponoszone przez wnioskodawcę nie będą stanowić dla pracownika przychodu. Zatem pracodawca jako płatnik nie będzie zobowiązany do naliczenia i odprowadzenia podatku. W judykaturze problematyka nieodpłatnych świadczeń dla osób zatrudnionych na umowę o pracę nie budzi wątpliwości interpretacyjnych.
W przypadku Ekspertów prowadzących samodzielną działalność gospodarczą przypomnieć należy, że zgodnie z opisem przedstawionym we wniosku o wydanie interpretacji, Eksperci po rozpoczęciu współpracy ze skarżącą Spółką mogą zostać skierowani na szkolenia początkowe oraz uzupełniające jak i merytoryczne. Zatem skarżąca umożliwia ekspertom, tj. osobom prowadzącym działalność gospodarczą wykonującym usługi na rzecz Spółki nieodpłatny udział w tych szkoleniach. W zaskarżonej interpretacji słusznie wskazano, że pokrycie kosztów udziału w szkoleniach ekspertów stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy. Jednocześnie organ wskazał, że na skarżącej Spółce nie będą ciążyły obowiązki płatnika ani obowiązki informacyjne.
Przypomnieć należy, że zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 8 u.p.d.o.f., przychodem z działalności gospodarczej jest również wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Oznacza to, że przychody takie podlegają opodatkowaniu na tych samych zasadach, jak pozostałe przychody z działalności gospodarczej prowadzonej przez te osoby. Podatnicy uzyskujący dochody ze źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza sami muszą opodatkować te dochody".
(wyrok WSA w Olsztynie z 19 kwietnia 2023 r., sygn. akt I SA/Ol 110/23)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|