Dodatkowe świadczenia otrzymane przez przedsiębiorcę opłacającego ryczałt ewidencjonowany
Podatnik będący lekarzem w ramach prowadzonej działalność gospodarczej świadczy usługi na rzecz podmiotu medycznego. Zawarty kontrakt określa wynagrodzenie podatnika, od którego płaci ryczałt ewidencjonowany w wysokości 14% przychodów. Kontrahent przyznał też dodatkowe świadczenie w postaci dofinansowania do ubezpieczenia medycznego (odpłatność ponoszona przez podatnika wynosi 1 zł). Jak należy opodatkować to świadczenie?
Wartość przyznanego benefitu jest przychodem z działalności gospodarczej, który należy opodatkować ryczałtem ewidencjonowanym w wysokości 3% tego przychodu.
Podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą, są obowiązani do rozliczania we własnym zakresie podatku dochodowego od przychodów uzyskanych z tytułu tej działalności, bez względu na to, czy stosują opodatkowanie na zasadach określonych w ustawie o PIT czy ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. W rezultacie podmiot dokonujący świadczeń na rzecz takich podatników nie pełni roli płatnika podatku dochodowego, nawet gdy dokonuje świadczeń dodatkowych nieprzewidzianych w umowach o współpracę (umowy B2B).
Potwierdza to interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 2 września 2022 r., nr 0114-KDIP2-2.4011.544.2022.1.RK. Odnosząc się do wątpliwości spółki, która współpracownikom świadczącym usługi w ramach indywidualnej działalności gospodarczej zamierzała przyznać nieodpłatnie benefity (np. z tytułu ubezpieczenia medycznego) niebędące składnikiem przysługującego im wynagrodzenia, organ podatkowy wyjaśnił, że nie będzie ona zobowiązana do potrącania zaliczek na podatek dochodowy. Jak wskazano w uzasadnieniu: "Podstawowym warunkiem dla rozważań o obowiązkach płatnika jest (...) istnienie relacji: udzielający świadczenia (płatnik) - uzyskujący świadczenie (podatnik). (...)
Żaden z przepisów nie nakłada (...) na dany podmiot obowiązków płatnika w stosunku do przychodów uzyskiwanych od tego podmiotu przez podatników z prowadzonej przez tychże podatników działalności gospodarczej.
Co więcej, ustawodawca wskazał wprost w art. 41 ust. 2 ustawy o PIT, że: Płatnicy nie są obowiązani do poboru zaliczek od należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 2 i 8, jeżeli podatnik złoży oświadczenie, że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3. (...)
Przepisy dotyczące obowiązków płatnika (...) nie dotyczą przychodów ze źródła, którym jest pozarolnicza działalność gospodarcza".
Z przywołanej interpretacji płynie wniosek, że dodatkowe świadczenie w postaci dofinansowania do ubezpieczenia medycznego, stanowi u podatnika, o którym mowa w pytaniu przychód z prowadzonej działalności gospodarczej. Tym samym wartość tego dofinansowania powinien on opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Generalnie wysokość tego podatku zależy od przedmiotu prowadzonej działalności gospodarczej. Niekiedy jednak ustalając stawkę ryczałtu, należy brać pod uwagę rodzaj czynności (zdarzenia) stanowiącego tytuł do ustalenia przychodu. Z taką sytuacją mamy do czynienia w analizowanym przypadku.
W odniesieniu do przychodów ze świadczenia usług w zakresie opieki zdrowotnej ryczałt wynosi 14% uzyskanych przychodów, o czym stanowi art. 12 ust. 1 pkt 2a lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Jednak wartość przyznanego podatnikowi świadczenia nie stanowi wynagrodzenia za usługi świadczone w ramach zawartego kontraktu. Jest to świadczenie częściowo odpłatne, które stanowi przychód z działalności gospodarczej na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 8 updof. W myśl tego przepisu wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2-2b updof (z zastrzeżeniami niemającymi tu zastosowania) jest przychodem z działalności gospodarczej. Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. e ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, dla tego rodzaju przychodów ryczałt ewidencjonowany wynosi 3% przychodów.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|