Zmiana nieopłacalnej dla podatnika formy opodatkowania w trakcie roku podatkowego
Od przychodów osiąganych w ramach działalności gospodarczej opłacam ryczałt ewidencjonowany. Doszłam jednak do wniosku, że opłaca mi się rozliczać koszty i chciałabym zmienić formę opodatkowania na skalę podatkową. Czy taka zmiana jest możliwa w trakcie roku podatkowego?
Podatnik nie może zmienić w trakcie roku podatkowego ryczałtu ewidencjonowanego na skalę podatkową. Może on jedynie utracić prawo do ryczałtu.
Wybór danej formy opodatkowania jest wiążący przez cały rok podatkowy. Podatnik nie ma możliwości podjęcia decyzji, że z określonym dniem rezygnuje z ryczałtu ewidencjonowanego i w zamian wybiera skalę podatkową. Nie oznacza to jednak, że zmiana formy opodatkowania w trakcie roku w ogóle nie jest możliwa. Po podjęciu określonych działań podatnik opłacający ryczałt ewidencjonowany może utracić prawo do dotychczasowej formy opodatkowania. Przypomnijmy, że ryczałt nie może być stosowany, jeżeli zachodzą przesłanki określone w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Jedną z nich jest osiąganie przychodów z określonych rodzajów działalności gospodarczej. Przykładowo opodatkowania ryczałtem nie może stosować podatnik, który osiąga przychody z tytułu: prowadzenia aptek czy działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych. Z ryczałtu nie może też korzystać podatnik, który uzyskał przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy.
W przedstawionych sytuacjach utrata prawa do opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego następuje z dniem uzyskania przychodów wyłączających z ryczałtu. Od tego dnia podatnik obowiązany jest opłacać podatek dochodowy, przy zastosowaniu skali podatkowej. Ten sposób opodatkowania jest dla niego wiążący do końca roku podatkowego. Podatnik nie ma przy tym obowiązku dokonywania korekt wstecz i opodatkowywania według skali podatkowej przychodów lub dochodów osiągniętych przed dniem wyłączenia z ryczałtu. Podatek według skali podatkowej podatnik opłaca dopiero od dnia utraty prawa do ryczałtu.
Dodajmy, że zastosowanie w trakcie jednego roku podatkowego dwóch różnych form opodatkowania spowoduje, że za dany rok podatkowy podatnik będzie miał obowiązek złożyć dwa zeznania, tj. PIT-28, w którym wykaże przychody opodatkowane ryczałtem oraz PIT-36, w którym wykaże dochody opodatkowane według skali podatkowej.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|