Opłacanie podatku liniowego przez podatnika będącego członkiem zarządu u kontrahenta
Prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą, w której zatrudniam małżonka. W ramach tej działalności świadczę usługi wyłącznie na rzecz spółki z o.o., w której ja i mój mąż pełnimy funkcje członków zarządu na podstawie aktu powołania. Czy w tej sytuacji od dochodów z działalności gospodarczej prowadzonej jako przedsiębiorca jednoosobowy mogę stosować opodatkowanie podatkiem liniowym?
Tak, w tym przypadku nie ma przeciwwskazań do stosowania podatku liniowego jako sposobu opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej.
Przepis art. 9a ust. 2 updof zezwala podatnikom na wybór opodatkowania dochodów z prowadzonej przez nich działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c updof, czyli wybór podatku liniowego. Skuteczne stosowanie tej formy opodatkowania uzależnione jest jednak od terminowego dopełnienia obowiązku informacyjnego względem właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania podatkiem liniowym należy złożyć w terminie:
- do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo
- do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego.
Dokonany skutecznie wybór opodatkowania podatkiem liniowym dotyczy również lat następnych, chyba że w kolejnych latach podatnik na piśmie złoży właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zawiadomienie o rezygnacji z opodatkowania podatkiem liniowym albo oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - we wskazanym wcześniej terminie.
Dokonując wyboru podatku liniowego, należy mieć na uwadze regulacje zawarte w art. 9a ust. 3 updof. Z treści tego przepisu wynika, że opodatkowanie podatkiem liniowym nie jest możliwe w razie łącznego wystąpienia następujących przesłanek:
- uzyskania z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niebędącej osobą prawną przychodów ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy,
- świadczenia usług odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.
W razie zaistnienia takich okoliczności podatnik, który wybrał opodatkowanie podatkiem liniowym, traci prawo do jego opłacania w danym roku podatkowym, a ponadto jest obowiązany wpłacić:
- zaliczki na podatek od dochodu osiągniętego od początku roku, stosując w tym celu skalę podatkową oraz
- odsetki za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.
Mając natomiast na uwadze stan faktyczny opisany w pytaniu, należy stwierdzić, że sytuacja podatniczki pozostaje poza zakresem regulacji art. 9a ust. 3 updof. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej podatniczka świadczy usługi na rzecz spółki z o.o., z którą jest powiązana osobowo. Istotne znaczenie ma jednak okoliczność, że pełni ona w tej spółce funkcję członka zarządu na podstawie aktu powołania. Skoro zaś nie łączy jej ze spółką stosunek pracy lub spółdzielczy stosunek pracy, to nie jest spełniona przesłanka polegająca na świadczeniu usług odpowiadających czynnościom wykonywanym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy. Oznacza to, że w analizowanym przypadku podatniczka może korzystać z opodatkowania dochodów podatkiem liniowym.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|