Stosowanie oznaczeń w pliku JPK_VAT - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 82 (2061) z dnia 12.10.2023
Stosowanie oznaczenia TP
We wrześniu 2023 r. refakturowałem na swoich pracowników (zatrudnionych na umowę o pracę) opłaty za pakiety medyczne (usługi medyczne zwolnione z VAT). Czy w tym przypadku faktury te powinienem w pliku JPK_VAT oznaczyć symbolem TP?
Oznaczenie TP stosuje się w przypadku, gdy występują transakcje pomiędzy podmiotami powiązanymi, o których mowa w art. 32 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT. Oznaczenie to stosuje się dla transakcji ujmowanej w części ewidencyjnej sprzedaży JPK_VAT, która zawiera co najmniej dane dotyczące podstawy opodatkowania - jeżeli takie powiązania występują.
Przy czym art. 32 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT odwołuje się do powiązań w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.) i art. 11a ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm.). Jak wynika z tych przepisów za podmioty powiązane uważa się:
1) podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot, lub
2) podmioty, na które wywiera znaczący wpływ:
- ten sam inny podmiot lub
- małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej znaczący wpływ na co najmniej jeden podmiot, lub
3) spółkę niebędącą osobą prawną i jej wspólnika, lub
4) spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną mającą siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, i jej komplementariusza, lub
5) spółkę jawną będącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i jej wspólnika, lub
6) podatnika i jego zagraniczny zakład, a w przypadku podatkowej grupy kapitałowej - spółkę kapitałową wchodzącą w jej skład i jej zagraniczny zakład.
Przez wywieranie znaczącego wpływu rozumie się:
1) posiadanie bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 25%:
a) udziałów w kapitale lub
b) praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub
c) udziałów lub praw do udziału w zyskach, stratach, lub majątku, lub ich ekspektatywy, w tym jednostek uczestnictwa i certyfikatów inwestycyjnych, lub
2) faktyczną zdolność osoby fizycznej do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, lub
3) pozostawanie w związku małżeńskim albo występowanie pokrewieństwa lub powinowactwa do drugiego stopnia.
Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 1 grudnia 2022 r., nr 0113-KDIPT1-3.4012.561.2022.2.EG, wyjaśnił, że przy oznaczaniu transakcji symbolem TP nie bierze się pod uwagę sytuacji wynikających z samego stosunku pracy. Organ uznał, że powiązań obligujących do stosowania oznaczenia TP nie można dostrzec w relacjach pomiędzy gminą a pracownikami urzędu gminy. Zdaniem organu trudno przyjąć, że pracownicy urzędu gminy mający powiązania z gminą ze stosunku pracy mają znaczący wpływ na funkcjonowanie gminy i podejmowane przez nią decyzje gospodarcze. Jak zaznaczył organ, prawodawca w § 10 ust. 4 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku VAT wskazuje w kontekście stosowania oznaczenia TP na powiązania między dostawcą a nabywcą, o których mowa w art. 32 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, natomiast o powiązaniach wynikających ze stosunku pracy jest mowa w art. 32 ust. 2 pkt 2 ustawy. Ponadto przepisy ustaw o podatku dochodowym, do których odwołuje się art. 32 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, nie wskazują na powiązania wynikające ze stosunku pracy.
Tak więc w sytuacji wskazanej w pytaniu Czytelnik, co do zasady, nie ma obowiązku stosowania oznaczenia TP w pliku JPK_VAT.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
PodatekVAT » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|