Stosowanie oznaczeń w pliku JPK_VAT - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 82 (2061) z dnia 12.10.2023
Korekta pliku JPK_VAT z uwagi na brak kodu GTU
Stwierdziłam błąd polegający na wskazaniu w pliku JPK_V7M za sierpień 2023 r. sprzedaży usługi reklamowej bez oznaczenia jej właściwym kodem GTU_12. Jak w takim przypadku skorygować plik JPK?
W strukturze ewidencji w zakresie podatku należnego czy naliczonego dla JPK_V7M/JPK_V7K konieczne jest zamieszczenie oznaczeń dotyczących dostaw niektórych towarów i usług oraz procedur, jak również dowodów sprzedaży czy zakupu, o których mowa w rozporządzeniu w sprawie szczegółowego zakresu danych (...).
Oznaczenia dostaw towarów i świadczenia usług prezentowane są za pomocą symboli od GTU_01 do GTU_13. Należy pamiętać, że tego rodzaju oznaczeń podatnik nie ma obowiązku umieszczać na wystawianej fakturze
Zgodnie z § 10 ust. 3 pkt 2 lit. b) rozporządzenia, ewidencja pozwalająca na prawidłowe rozliczenie podatku należnego powinna zawierać oznaczenie GTU_12 w przypadku świadczenia usług o charakterze niematerialnym - wyłącznie m.in. marketingowych lub reklamowych (PKWiU 73.1), badania rynku i opinii publicznej (PKWiU 73.2), w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych (PKWiU 72) oraz w zakresie pozaszkolnych form edukacji (PKWiU 85.5).
W sytuacji gdy podatnik nie wskazał w pliku JPK_VAT kodu GTU_12, to powinien jak najszybciej poprawić ten błąd i nanieść brakujący kod GTU w pliku JPK_VAT.
Gdy podatnik zauważył, jeszcze przed wysyłką pliku JPK_VAT, że w pliku tym w części ewidencyjnej nie oznaczył wystawionej faktury odpowiednim kodem GTU, pomimo że sprzedaż ta powinna być nim opatrzona, to poprawny kod powinien dodać poprzez edycję wystawionej faktury.
Natomiast w przypadku, gdy podatnik błąd ten zauważył już po wysłaniu pliku JPK_VAT, to poprzez edycję wystawionej faktury powinien dopisać właściwy kod GTU i tak poprawiony plik JPK_VAT (tylko część ewidencyjną) przesłać do urzędu (jako korektę).
Ministerstwo Finansów w odpowiedziach dotyczących pliku JPK_VAT (udostępnionych na stronie www.podatki.gov.pl) wskazało dwa alternatywne sposoby prezentowania w pliku takich korekt:
- całkowite zastąpienie błędnego wpisu prawidłowym (przy czym ten sposób jest preferowany, kiedy korekta następuje przed złożeniem pierwotnego pliku, który zawiera błąd),
- pozostawianie błędnego zapisu i dodanie dwóch kolejnych zapisów, tj.: pierwszego stornującego o identycznych danych (w tym błędnych oznaczeniach GTU) i odwrotnym znaku przy danych kwotowych oraz drugiego, który zawiera prawidłowe zapisy, w tym oznaczenia GTU.
Przykład
Czynny podatnik VAT świadczący usługi reklamy wystawił w sierpniu 2023 r. fakturę potwierdzającą wykonanie tych usług na rzecz firmy ABC sp. z o.o. Transakcja ujęta w JPK_VAT w części ewidencyjnej sprzedaży powinna być oznaczona kodem GTU_12. W październiku 2023 r. podatnik zorientował się, że w ewidencji za sierpień 2023 r. nie oznaczył tej sprzedaży kodem GTU_12. Błąd poprawił, pozostawiając błędny zapis i dodając dwa kolejne zapisy, tj.: pierwszy stornujący oraz drugi, który zawiera prawidłowy zapis. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
PodatekVAT » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|