Stosowanie oznaczeń w pliku JPK_VAT - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 82 (2061) z dnia 12.10.2023
Faktura do paragonu a JPK_VAT
Sprzedaż ewidencjonuję przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Dokonałem sprzedaży na rzecz osoby prywatnej na wartość netto 10.000 zł oraz podatek VAT 2.300 zł i ująłem ją w kasie fiskalnej. Osoba ta po pewnym czasie poprosiła mnie o wystawienie faktury imiennej do paragonu. Spełniłem jej żądanie. Czy postąpiłem prawidłowo, ujmując sprzedaż dla tej osoby w pliku JPK_VAT z oznaczeniem RO i jednocześnie oznaczając fakturę FP?
Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Obowiązek ten został określony w art. 111 ustawy o VAT.
Dodatkowo, jak stanowi art. 106b ust. 3 ustawy o VAT, sprzedawca jest zobowiązany do wystawienia faktury na żądanie nabywcy zgłoszone w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty.
Stosownie do § 10 ust. 1 pkt 8 rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku VAT ewidencja pozwalająca na prawidłowe rozliczenie podatku należnego zawiera wartość sprzedaży bez podatku (netto) oraz wysokość podatku należnego, w podziale na stawki podatku oraz sprzedaż zwolnioną od podatku, wynikające z dokumentów zbiorczych o sprzedaży z kas rejestrujących.
Z przepisów rozporządzenia wynika m.in., że podatnicy są obowiązani do oznaczania niektórych dowodów sprzedaży kodami. Oznaczenie RO stosuje się w przypadku dokumentu zbiorczego o sprzedaży z kas rejestrujących, natomiast FP w przypadku faktury, o której mowa w art. 109 ust. 3d ustawy o VAT (czyli faktury sporządzonej do paragonu).
Generalnie zatem sprzedaż zarejestrowaną w kasie fiskalnej należy wykazać w JPK_VAT z deklaracją na podstawie dokumentu zbiorczego oznaczonego kodem RO.
Dla celów prowadzonej ewidencji wszystkie faktury dotyczące sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej (oznaczone FP) są ujmowane w okresie, w którym zostały wystawione i nie zwiększają wartości sprzedaży oraz podatku należnego za ten okres, ponieważ sprzedaż została zarejestrowana w kasie fiskalnej i ujęta w dokumencie zbiorczym oznaczonym RO w okresie rozliczeniowym, w którym, co do zasady, powstał obowiązek podatkowy. Wynika tak z art. 109 ust. 3d ustawy o VAT.
Wobec powyższego postępowanie podatnika było prawidłowe. W przypadku dokonania sprzedaży zaewidencjonowanej w kasie rejestrującej udokumentowanej fakturą sprzedaż taka powinna być bowiem wykazana w pliku JPK_VAT na podstawie dokumentu zbiorczego z oznaczeniem RO wraz z fakturą z oznaczeniem FP (przy czym faktura taka nie zwiększa wartości sprzedaży i podatku należnego w tym okresie).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
PodatekVAT » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|