Odsetki za opóźnienie związane z nieważnością umowy frankowej wypłacone przez bank
Odsetki ustawowe związane z nieważnością umowy kredytu hipotecznego, dotyczące świadczenia niepodlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym, podlegają zwolnieniu z PIT. Bank dokonujący wypłaty takich odsetek nie powinien więc wystawiać podatnikowi informacji PIT-11. |
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 24 kwietnia 2023 r., nr 0115-KDIT2.4011.117.2023.1.HD)
Stan faktyczny
Wnioskodawczyni wraz z mężem w 2007 r. zawarli umowę kredytu denominowanego we frankach szwajcarskich w celu m.in. zakupu i wykończenia domu. Po spłacie kredytu w 2018 r. małżeństwo wniosło pozew przeciwko bankowi tytułem nienależnego świadczenia związanego z nieważnością umowy kredytu. Sąd okręgowy uznał, że umowa kredytu była nieważna i w wydanym w 2020 r. wyroku zasądził od pozwanego banku określoną kwotę pieniężną wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie. W 2022 r. sąd apelacyjny zmienił zaskarżony przez bank wyrok, zastrzegając na rzecz pozwanego banku prawo zatrzymania kwoty, którą bank wypłacił w 2007 r., a w pozostałym zakresie apelację oddalił. Wyrok ten stał się prawomocny w 2023 r. Wnioskodawczyni otrzymała od banku informację PIT-11, w której wykazano odsetki ustawowe za opóźnienie jako podlegające opodatkowaniu.
Wnioskodawczyni zapytała organ podatkowy, czy kwota odsetek powinna zostać wykazana w PIT-11, skoro - w myśl art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy o PDOF - do przychodów wynikających z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy, nie stosuje się przepisów tej ustawy.
Stanowisko Dyrektora KIS
Dyrektor KIS wyjaśnił, że zakresem zastosowania ww. art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy o PDOF są objęte sytuacje, w których spełnione są łącznie następujące warunki:
- podatnik uzyskał przychód, a więc przysporzenie majątkowe i jednocześnie
- przychód ten "wynika z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy", czyli wykazuje związek przyczynowo-skutkowy z taką czynnością, ma swoje źródło w takiej czynności.
Natomiast przychodami - w rozumieniu art. 11 ustawy o PDOF - mogą być tylko takie świadczenia, które nie mają charakteru zwrotnego. Skoro przychód jest określonym przyrostem majątkowym po stronie podatnika, jego otrzymanie musi mieć charakter definitywny. Pojęcie przychodu wiąże się zatem z przysporzeniem majątkowym po stronie podatnika, z wartością wchodzącą do jego majątku.
Odnosząc się do nieważności umowy kredytu organ podatkowy przywołał art. 58 § 1 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym czynność prawna sprzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście ustawy jest nieważna, chyba że właściwy przepis przewiduje inny skutek, w szczególności ten, iż na miejsce nieważnych postanowień czynności prawnej wchodzą odpowiednie przepisy ustawy. Nieważna jest czynność prawna sprzeczna z zasadami współżycia społecznego (art. 58 § 2 K.c.).
Organ podatkowy wyjaśnił, że:
"(...) z powodu abuzywności klauzul walutowych znajdujących się w umowach o kredyt hipoteczny, sądy orzekają o nieważności jednostkowych umów o kredyt hipoteczny zawartych przez banki. Stwierdzenie nieważności powoduje usunięcie z obrotu prawnego wadliwej czynności prawnej polegającej na zawarciu umowy kredytu hipotecznego. Nieważność umowy kredytu oznacza, że zobowiązania stron umów, banku i klienta nigdy nie powstały, a strony zobowiązane są zwrócić to, co świadczyły w związku z nieważną umową jako świadczenia nienależne. Kredytodawca winien zatem zwrócić wszystkie świadczenia pobrane od kredytobiorcy, a kredytobiorca winien zwrócić kwotę faktycznie otrzymanego kredytu. W przypadku stwierdzenia nieważności umowy przez sąd skutki prawne na gruncie cywilnym występują ex tunc (wstecz), a więc od momentu zawarcia umowy dotkniętej wadliwością (przesłanką nieważności), co oznacza, że umowa kredytu jako nieważna już od chwili jej zawarcia nie wywołuje skutków prawnych. Mamy do czynienia z sytuacją, jakby w ogóle nie doszło do jej zawarcia. (...)"
Dyrektor KIS nie zgodził się z tym, iż w analizowanej sprawie do wypłaconych odsetek ustawowych związanych z nieważnością umowy kredytowej znajdzie zastosowanie art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy o PDOF. Organ podatkowy wyjaśnił, że w przepisie tym ustawodawca używając określenia "czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy", miał na myśli zachowania podmiotów, które nie mogą być przedmiotem stosunku cywilnoprawnego, czyli mowa tu o czynnościach, które w żadnych okolicznościach i warunkach, jakie przepisy prawa przewidują dla zawarcia wolnej od wad umowy, nie mogą być przedmiotem stosunku prawnego. Są to zatem przede wszystkim czynności, które są prawnie zakazane. W celu ustalenia, że przychody podlegają ustawie, wystarczy stwierdzenie, iż określone czynności, z których te przychody wynikałyby, mogą być choćby hipotetycznie przedmiotem stosunku cywilnoprawnego - mogą być objęte umową korzystającą z ochrony prawnej.
Odnosząc się natomiast do wystawionej przez bank informacji PIT-11, Dyrektor KIS stwierdził:
"(...) W opisanej sytuacji odsetki dotyczą świadczenia niepodlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Oznacza to, że otrzymane przez Panią odsetki podlegają zwolnieniu od opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 95b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W takim przypadku bank nie powinien był wystawiać informacji PIT-11. Mimo wystawienia przez bank informacji PIT-11, nie należy wykazywać ww. odsetek w zeznaniu rocznym. (...)"
Przypomnijmy, iż na podstawie ww. art. 21 ust. 1 pkt 95b ustawy o PDOF, wolne od podatku dochodowego są odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty należności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym, wolnych od podatku dochodowego lub od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|