Korekta błędnej daty na fakturze
Błędna data sprzedaży wskazana na fakturze może być poprawiona poprzez wystawienie faktury korygującej przez sprzedawcę lub noty korygującej przez nabywcę. |
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 9 marca 2023 r., nr 0114-KDIP1-3.4012.86.2023.1.JG)
Stan faktyczny
Spółka (czynny podatnik VAT) sprzedawała maszyny poligraficzne do klientów polskich i dokumentowała sprzedaż fakturami. W wystawionych fakturach zdarzały się błędy w zakresie daty sprzedaży. W takiej sytuacji spółka wystawiała fakturę korygującą w celu poprawienia błędnej daty. Spółka zapytała, czy takie postępowanie jest prawidłowe.
Stanowisko organu podatkowego
Organ podatkowy przypomniał, że podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem. Faktury są dokumentami potwierdzającymi rzeczywiste transakcje gospodarcze dokonywane przez podatnika. Faktura pełni szczególną rolę dowodową w prawidłowym wymiarze podatku VAT i dlatego niezwykle istotna jest prawidłowość wszystkich elementów faktury. Wystawienie faktury należy zaś rozumieć jako sporządzenie ww. dokumentu oraz jego przekazanie nabywcy, a przez to wprowadzenie faktury do obrotu prawnego. Elementy, jakie powinna zawierać faktura, zostały z kolei wymienione w art. 106e ustawy o VAT. Należy do nich m.in. data dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub data otrzymania zapłaty (zaliczki), o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury.
Dyrektor KIS zauważył, że zdarzają się sytuacje, gdy po wystawieniu faktury następują zdarzenia gospodarcze mające wpływ na treść pierwotnej faktury lub faktura zawiera błędy. Odnosząc się do tego wskazał, że:
"(...) O prawidłowości faktur wystawianych i otrzymywanych przez podatników powinny decydować przede wszystkim ustalenia, czy dokumenty te potwierdzają rzeczywiste transakcje handlowe.
A zatem, jeżeli w fakturach dokumentujących transakcje występują tzw. wadliwości mniejszej wagi, należy uznać, że nie ma podstawy do kwestionowania faktur wyłącznie z powodu braków mających charakter tzw. wadliwości mniejszej wagi. Są to tego rodzaju wadliwości, które co prawda powodują, że faktura nie odpowiada wymogom określonym w przepisach, jednakże same w sobie nie wpływają na przedmiot i podstawę opodatkowania. Niemniej jednak opisane błędy powinny być skorygowane w ten sposób, aby faktura odzwierciedlała faktycznie dokonaną transakcję pomiędzy prawidłowo oznaczonymi podmiotami gospodarczymi. (...)"
Organ podatkowy wskazał, że zgodnie z ustawą o VAT zarówno sprzedawca, jak i nabywca towarów i usług mają możliwość poprawienia błędów w wystawionej fakturze, w zależności od rodzaju pomyłki. Skorygowanie błędów może być dokonane poprzez wystawienie faktury korygującej przez podatnika (sprzedawcę). Błędy mogą być poprawione również poprzez wystawienie noty korygującej przez nabywcę towaru, który otrzymał fakturę zawierającą pomyłki (za wyjątkiem pomyłek w zakresie danych określonych w art. 106e ust. 1 pkt 8-15 ww. ustawy; tj. m.in. miary i ilości/liczby dostarczonych towarów lub zakresu wykonanych usług, ceny jednostkowej netto, wartości sprzedaży netto, stawki podatku i kwoty podatku, kwoty należności ogółem).
Biorąc powyższe pod uwagę organ uznał, że w sytuacji gdy faktura zawiera błędną datę sprzedaży, korekta tej daty odbywa się poprzez wystawienie przez sprzedawcę faktury korygującej lub poprzez wystawienie przez nabywcę noty korygującej. Tym samym spółka (jako sprzedawca) działa prawidłowo wystawiając fakturę korygującą.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|