Korzystanie z różnych form wsparcia a estoński CIT
Korzystanie z różnych form wsparcia dla przedsiębiorców, dofinansowań oraz dotacji, w tym traktowanych jako pomoc de minimis, nie wyłącza możliwości opodatkowania w formie estońskiego CIT oraz nie powoduje utraty prawa do tej formy opodatkowania. |
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 9 stycznia 2023 r., nr 0111-KDIB2-1.4010.715.2022.1.DD)
Stan faktyczny i stanowisko podatnika
W rozpatrywanej sprawie spółka z o.o. (której rok podatkowy pokrywał się z rokiem kalendarzowym, sporządzająca sprawozdanie finansowe zgodnie z ustawą o rachunkowości), zamierzała wybrać opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek (estońskim CIT). Spółka zaznaczyła, że spełnia podstawowe warunki ustawowe, aby móc skorzystać z tej formy opodatkowania. Wskazała także, że korzystała i będzie korzystać w przyszłości z różnych form wsparcia dla przedsiębiorców, dofinansowań oraz dotacji, w tym traktowanych jako pomoc de minimis.
Spółka uważała, że korzystanie przez nią z ww. form wsparcia, bez względu na źródło, z jakiego pochodzą środki, nie wyłącza możliwości opodatkowania spółki estońskim CIT oraz nie powoduje utraty prawa do tej formy opodatkowania po jej wyborze. W celu potwierdzenia słuszności swojego stanowiska spółka wystąpiła z wnioskiem o interpretację indywidualną w tej sprawie.
Stanowisko Dyrektora KIS
Organ podatkowy przyznał spółce rację i wskazał, że przepisy ustawy o PDOP ściśle określają, jakie warunki podatnik jest zobowiązany spełnić, aby mógł wybrać formę opodatkowania w postaci ryczałtu od dochodu spółek, tj. tzw. estońskiego CIT (m.in. w zakresie posiadania prostej struktury udziałowej, warunków dotyczących zatrudniania, złożenia zawiadomienia o wyborze estońskiego CIT - warunki te określone zostały w art. 28j ww. ustawy). Ponadto niektóre kategorie podatników są wyłączone podmiotowo z prawa do korzystania z tej formy opodatkowania trwale lub czasowo (na podstawie art. 28k ww. ustawy).
Dyrektor KIS wskazał, że przepisy - w szczególności wyżej przywołane - nie uzależniają możliwości opodatkowania estońskim CIT od tego, z jakich form wsparcia spółka będzie korzystała w czasie opodatkowania w tej formie. Z estońskiego CIT są wyłączeni jedynie podatnicy, którzy osiągają zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym:
- dochody z działalności prowadzonej na podstawie zezwolenia w specjalnej strefie ekonomicznej (na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o PDOP) oraz
- dochody uzyskane z działalności gospodarczej określonej w decyzji o wsparciu, o której mowa w ustawie o wspieraniu nowych inwestycji (na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34a ustawy o PDOP).
Organ podatkowy wskazał, że z przedstawionego przez spółkę stanu faktycznego nie wynika, że spółka korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego na podstawie ww. przepisów. Tym samym:
"(...) korzystanie z różnych form wsparcia dla przedsiębiorców, dofinansowań oraz dotacji, w tym traktowanych jako pomoc de minimis nie wyłącza możliwości opodatkowania Spółki w formie ryczałtu od dochodów spółek oraz nie powoduje utraty prawa do opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek. (...)"
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|