Amortyzacja nieruchomości mieszkalnych u podatników opodatkowanych estońskim CIT
Podatkowy zakaz amortyzacji nieruchomości mieszkalnych nie dotyczy podatników opodatkowanych estońskim CIT. |
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 12 kwietnia 2023 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.123.2023.1.ZK)
Stan faktyczny oraz stanowisko podatnika
Spółka posiadała nieruchomości gruntowe, a także zamierzała nabywać nieruchomości mieszkalne, które miały być odpłatnie wynajmowane lub sprzedawane z zyskiem.
Od 2023 r. spółka przeszła na opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek (tzw. estońskim CIT).
W związku z całkowitym zakazem amortyzacji podatkowej nieruchomości mieszkalnych, wynikającym z art. 16c pkt 2a ustawy o PDOP, spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy w 2023 r. i w latach kolejnych ze względu na wybór opodatkowania estońskim CIT będzie miała prawo dokonywać odpisów amortyzacyjnych od nieruchomości mieszkalnych wprowadzonych do ewidencji środków trwałych oraz zaliczać te odpisy do kosztów uzyskania przychodów?
Zdaniem spółki, w związku z przejściem na estoński CIT, prawo do amortyzacji przedmiotowych nieruchomości będzie jej przysługiwało.
Stanowisko organu podatkowego
Organ podatkowy uznał stanowisko spółki za prawidłowe i jednocześnie przypomniał, że wybór estońskiego CIT oznacza odejście od dotychczasowych zasad wynikających z ustawy o PDOP. Jak podkreślił organ podatkowy, w takim przypadku do ustalenia podstawy opodatkowania nie stosuje się przepisów ustawy o PDOP w zakresie ustalenia dochodu, podstawy opodatkowania, stawki podatkowej, a także podatku od przychodów z budynków czy podatku minimalnego, których rozliczenie jest bezpośrednio związane z podstawowymi (klasycznymi) zasadami rozliczania podatku CIT.
Opodatkowanie estońskim CIT "wiąże" podstawę opodatkowania z kategoriami prawa bilansowego.
Organ podatkowy podkreślił, że estoński CIT będący alternatywną formą opodatkowania, dedykowaną podatnikom CIT, nie posługuje się takimi pojęciami jak koszty uzyskania przychodów czy koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów. Podatnik opodatkowany estońskim CIT dokonuje wyliczenia oraz zapłaty podatku w oparciu o przepisy rozdziału 6b ustawy o PDOP.
Zgodnie ze wskazówkami Ministerstwa Finansów zawartymi w "Przewodniku do ryczałtu od dochodów spółek z 23 grudnia 2021 r., przy ocenie prawidłowości kwalifikacji przychodów, kosztów, zysków, strat i innych kategorii rachunkowych uwzględnianych w wyniku finansowym netto, znaczenie mają przyjęte w spółce zasady (polityka) rachunkowości, treść ekonomiczna zdarzeń oraz nadrzędne zasady rachunkowości (m.in. wiarygodności, przewagi treści nad formą, memoriału, współmierności przychodów i kosztów, ostrożności, istotności, ciągłości, kontynuacji działalności oraz indywidualnej wyceny). Podatnik obowiązany jest rzetelnie i jasno przedstawiać sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy jednostki, stosując przyjęte zasady (politykę) rachunkowości, zgodne z przepisami ustawy o rachunkowości.
Organ podatkowy zaznaczył, że spółka w czasie opodatkowania estońskim CIT powinna określać zasady amortyzacji środków trwałych, kierując się przepisami ustawy o rachunkowości, natomiast przepisy podatkowe w zakresie amortyzacji nie mają tutaj zastosowania.
Odnosząc powyższe do pytania podatnika organ podatkowy stwierdził, że:
"(...) art. 16c pkt 2a ustawy o CIT nie dotyczy ryczałtu od dochodu spółek, który wiąże się z kategoriami prawa bilansowego. Ww. przepis dot. zakazu amortyzacji podatkowej: budynków mieszkalnych, lokali mieszkalnych stanowiących odrębną nieruchomość, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej nie znajdzie zastosowania w odniesieniu do podatników opodatkowanych ryczałtem od dochodów spółek.
Stanowisko Wnioskodawcy, z którego wynika, że będzie on mógł amortyzować ww. środki trwałe w sposób i na zasadach wskazanych w przepisach ustawy o rachunkowości, gdyż ze względu na fakt, że Wnioskodawca korzystał będzie z opodatkowania dochodów ryczałtem od dochodów spółek, nie będzie miał zastosowania w niniejszej sprawie nowo obowiązujący art. 16c pkt 2a ustawy o CIT, wyłączający z katalogu przedmiotów podlegających amortyzacji, m.in.: nieruchomości mieszkalne, jest prawidłowe. (...)"
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|