Ulga na innowacyjnych pracowników
Środki pieniężne "uzyskane" w ramach ulgi na innowacyjnych pracowników mogą zostać rozdysponowane przez podatnika (pracodawcę) w dowolny sposób na potrzeby prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. |
(pismo Ministerstwa Finansów z 26 maja 2023 r. dostępne na stronie internetowej www.gov.pl)
Czego dotyczył problem?
Na skutek nowelizacji przepisów, dokonanej w ramach Polskiego Ładu, do obu ustaw o podatku dochodowym zostały dodane przepisy wprowadzające tzw. ulgę na innowacyjnych pracowników.
Z ulgi tej może skorzystać podatnik będący płatnikiem PIT (dla celów CIT - uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych), który poniósł za rok podatkowy stratę albo osiągnął dochód niższy od kwoty przysługującego w roku podatkowym odliczenia w ramach ulgi badawczo-rozwojowej (B+R).
W ramach tej ulgi podatnik (pracodawca) będący:
1) podatnikiem CIT może pomniejszyć kwotę podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy oraz zryczałtowanego podatku dochodowego o iloczyn kwoty nieodliczonej i stawki podatku obowiązującej tego podatnika w danym roku podatkowym,
2) podatnikiem PIT może pomniejszyć kwotę podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy oraz zryczałtowanego podatku dochodowego o:
- iloczyn najniższej stawki podatkowej określonej w skali podatkowej oraz nieodliczonego w ramach ulgi B+R odliczenia - w przypadku podatnika opodatkowanego według skali podatkowej albo
- 19% nieodliczonego w ramach ulgi B+R odliczenia - w przypadku podatnika opodatkowanego podatkiem liniowym.
Powyższe ma zastosowanie do zaliczek na podatek dochodowy i zryczałtowanego podatku dochodowego, pobranych od dochodów (przychodów) osób fizycznych, z tytułu:
- stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz wypłacanego przez podatnika zasiłku pieniężnego z ubezpieczenia społecznego,
- wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło,
- praw autorskich.
Przez ww. osoby fizyczne rozumie się tu osoby fizyczne bezpośrednio zaangażowane w działalność badawczo-rozwojową, których czas:
- pracy przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostający w ogólnym czasie pracy w danym miesiącu wynosi co najmniej 50% lub
- przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu, pozostający w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi, wynosi co najmniej 50%.
Prawo do stosowania ulgi na innowacyjnych pracowników przysługuje począwszy od miesiąca następującego bezpośrednio po miesiącu, w którym podatnik złożył zeznanie podatkowe, do końca roku podatkowego, w którym zostało złożone to zeznanie.
Ulga na innowacyjnych pracowników może być stosowana po raz pierwszy w 2023 r.
Szczegółowo kwestię omawianej ulgi reguluje art. 18db ustawy o PDOP i art. 26eb ustawy o PDOF.
Powstała wątpliwość, kto jest faktycznym beneficjentem ww. ulgi - pracodawca, czy pracownik? Przepisy nie wskazują bowiem, w jaki sposób podatnik (pracodawca) powinien potraktować środki pieniężne, których nie zapłaci do urzędu skarbowego.
Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 9 marca 2023 r., nr 0114-KDIP2-1.4010.24.2023.1.MR stwierdził, że podatnik (pracodawca) nie jest obowiązany przekazać zaoszczędzone środki swoim pracownikom/zleceniobiorcom, od których to wynagrodzeń zostały pobrane zaliczki. Środki te mogą zostać dowolnie rozdysponowane przez podatnika na prowadzoną przez niego działalność gospodarczą. Podobnie wynika z pisma Ministerstwa Finansów (dalej: MF) z 26 maja 2023 r.
Pismo Ministerstwa Finansów
MF wyjaśniło, że:
"(...) beneficjentem ulgi na innowacyjnych pracowników jest podatnik będący jednocześnie płatkiem podatku dochodowego od osób fizycznych - czyli przedsiębiorca, a nie zatrudniony pracownik.
Rozwiązanie podatkowe określone w art. 18db ustawy CIT (art. 26eb ustawy PIT) jest pewnym szczególnym mechanizmem umożliwiającym, po spełnieniu określonych w ustawach o podatkach dochodowych warunków, szybsze rozliczenie przysługującej podatnikowi kwoty odliczenia w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową. Zatem jest ono ściśle powiązane z prawem do skorzystania z ulgi B+R i jest jej pewnego rodzaju rozszerzeniem.
Przepisy nie precyzują, w jaki sposób beneficjent przedmiotowej ulgi może wykorzystać środki finansowe z tytułu skorzystania z niej, ma w tym zakresie dowolność. Przedmiotowa ulga nie jest rozwiązaniem zwiększającym wynagrodzenia pracowników, niemniej jednak podatnik może się na taki wariant zdecydować, gdyż ma swobodę dysponowania środkami finansowymi wygenerowanymi dzięki zastosowaniu omawianej ulgi."
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|